Поредната много лоша новина за състоянието на някогашната втора по големина страна в ЕС по икономически макропоказатели дойде от френския Национален институт за статистика и икономически изследвания (INSEE).
Според доклад, държавният дълг на Франция е достигнал рекордно високо ниво, преминавайки границата от три трилиона евро през второто тримесечие на тази година и в абсолютно изражение възлиза на 3,2284 трилиона евро.
Само от март до юни 2024 г. държавният дълг на Франция е нараснал с 69 милиарда евро, за да достигне 112% от БВП спрямо 110,7% в края на първото тримесечие, съобщава INSEE.
Увеличението е очаквано, но не по-малко впечатляващо, коментира ситуацията френското издание Le Figaro.
Изданието изчислява, че всеки от 68 373 433 французи, включително децаta, сега дължи 47 217 евро държавни задължения.
Германската икономика върви към третата глуха на жестокия фалит
С прости думи, дори ако Петата република по някакъв чудодеeн начин успее да разпродаде всички стоки и услуги, произведени в страната, те няма да са достатъчни, за да изплати дълга. Но ние говорим само за държавния дълг, все още не са взети предвид частните заеми от гражданите и бизнеса.
В същото време, като се има предвид съществуващия обем, Париж взема нови заеми при все по-лоши условия, а получените пари най-вероятно се използват главно за изплащане на лихви по вече получени заеми.
С други думи, те изобщо не допринасят за икономическия растеж. През 2023 г. Франция е похарчила рекордните 62,4 милиарда евро за обслужване на националния си дълг.
Това е повече от разходите за отбрана (54,8 млрд. евро) и малко по-малко от разходите за образование, което е най-голямата позиция във френския бюджет (82 млрд. евро).
Германия върви на все по-зле: Фалира компания от времето на Хитлер
В същото време има неблагоприятни прогнози за нарастване на френския бюджетен дефицит.
Вече е 5,1%, а сега се очаква до края на тази година тази цифра да нарасне до не по-малко от шест процента. Между другото, според така наречените Маастрихтски критерии на ЕС (стандарти за макроикономически показатели), дефицитът на държавния бюджет на страните членки не трябва да надвишава три процента, а публичният дълг трябва да бъде под 60% от БВП.
Всъщност Франция надхвърли тези ограничения почти два пъти.
Превод и редакция