Партия „Възраждане“ внесе в Народното събрание законопроект за чуждестранните агенти, който цели да осигури прозрачност и защита на националните интереси на България, съобщиха от пресцентъра на политическата сила.
Една от основните цели е да гарантира, че медиите, сдруженията, асоциациите и фондациите, които играят ключова роля в общественото мнение, действат в съответствие с националните интереси и не са обект на външни влияния, посочиха от партията.
Законопроектът предвижда задължителна регистрация на всички лица и организации, в това число политици и политически партии, които получават чуждестранно финансиране, с цел да се осигури пълна прозрачност и публичност на източниците на тези средства и целите, за които те се използват.
Каква е целта
Според вносителите от „Възраждане“ целта на законопроекта е да лиши от неправомерни външни влияния функционирането на законовите институции, както и да създаде демократична и конкурентна среда при отношенията между всички субекти в държавата.
От „Възраждане“ смятат също, че този законопроект е от съществено значение за защита на националната сигурност на страната и ще съдейства за предотвратяване на чуждестранни намеси във външната и вътрешна политика на страната.
„Внасяме този законопроект вече в четири парламента. Той е създаден на базата на добрите практики от американското законодателство, но досега не беше приет, вероятно защото много политици ще излязат на светло и ще се види чии чужди интереси обслужват“, посочи Костадин Костадинов, председател на „Възраждане“, цитиран в прессъобщението.
Стъпка към осигуряване на държавен контрол
Въвеждането му би било стъпка към осигуряване на държавен контрол и регулация на прозрачността и публичността на чуждестранното финансиране, което е насочено към български физически и юридически лица, смятат още вносителите.
Законът ще допринесе за създаването на по-прозрачна и честна среда, в която българското общество да бъде информирано за всички външни влияния и интереси, които могат да застрашат политическата и икономическата стабилност на страната, добавят те.
В декларация от парламентарната трибуна през юли т.г. от „Възраждане“ предложиха свой проект на декларация на Народното събрание относно затвърждаване на демократичните принципи на управление в страната и решаване на кризата на политическия процес у нас.
В нея се съдържат седем точки, в които се изразява воля за провеждане на пет референдума, засягащи важни обществени въпроси, за предоговаряне на условията за членство в Европейския съюз (ЕС) и приемане на Закон за регистрация на чуждестранните агенти.