Есенното равноденствие настъпва с уникални явления

Септември може да се окаже най-доброто време да видите полярни сияния, благодарение на странността на наклона на Земята, която води до по-интензивна геомагнитна активност около равноденствието.

През май най-мощната геомагнитна буря от повече от две десетилетия удари Земята, което доведе до интензивно северно сияние чак на юг до Флорида и Мексико.

Тъй като слънчевата активност продължава да ескалира с рекордно темпо, може ли подобен дисплей да се очаква през септември?

Няма гаранция, но има причини да се смята, че няколкото седмици от двете страни на есенното равноденствие този месец (22 септември) могат да видят геомагнитни бури, по-интензивни от обикновено. Това може да означава кратък сезон на полярните сияния, съобщава „Метео Балканс“.

Това се дължи на нещо, наречено ефект на Ръсел-Макферон, което обяснява защо периодите около двете равноденствия на Земята, през март и септември, често имат най-цветните прояви. Статия , публикувана през 1973 г., твърди, че полярните сияния постоянно се появяват по-редовно през март и септември, благодарение на това, че магнитните полета на Земята и слънчевият вятър се изравняват за кратко.

Слънчевият вятър е поток от заредени частици от слънцето , който внезапно се засилва в резултат на слънчеви изригвания и изхвърляния на коронална маса (CME) — мощни изблици на радиация и слънчев материал.

Магнитната активност върху слънцето има цикъл, който продължава 11 години.

Предстои пикът му точно сега. Това обаче не е причината сезонът на полярните сияния да е неизбежен.

Полярните сияния възникват, когато заредени частици в слънчевия вятър навлязат в магнитното поле на Земята и ударят кислородни и азотни молекули в атмосферата. Това възбужда молекулите, карайки ги да излъчват светлина в ярки цветове.

Докато магнитното поле на Земята и това на слънчевия вятър обикновено не са подравнени, благодарение на ефекта Ръсел-Макферон, магнитните полюси на Земята са наклонени по време на равноденствието, за да приемат по-лесно заредените частици.

Тъй като насочените на юг магнитни полета вътре в слънчевия вятър отменят насоченото на север магнитно поле на Земята, се отварят пукнатини в магнитосферата на Земята, карайки слънчевия вятър да тече по-лесно по линиите на магнитното поле.

Сподели