Одобрен е проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за защита на потребителите

Министерството на икономиката и индустрията разработи проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за защита на потребителите, който днес бе одобрен от правителството.

Документът осигурява мерките за прилагане на Регламент (ЕС) 2023/988, с което се постига съответствие с новите европейски изисквания за обща безопасност на продуктите. Регламентът цели гарантиране на здравето и безопасността на потребителите и обхваща новите рискове, свързани с продукти, свързани с интернет и цифрово съдържание.

Определят се специфични изисквания към доставчиците на онлайн местата за търговия за безопасност на продуктите. Икономическите оператори ще носят по-голяма отговорност за безопасността на продуктите на пазара, а органите за надзор ще имат нови правомощия за контрол върху онлайн търговията, включително правото да разпореждат изтегляне на опасни продукти.

Проектът на закон въвежда в националното законодателство и изискванията на Директива (ЕС) 2020/1828 на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2020 година.

С новите разпоредби се въвеждат механизми за предявяване на представителни искове за прекратяване и забрана на незаконни търговски практики, както и за искове за обезщетение за вреди, нанесени на колективните интереси на потребителите.

Сред основните въпроси, които се уреждат са производствата по национални и трансгранични представителни искове за установяване, преустановяването или забраната на действия или търговски практики, които са в нарушение на колективните интереси на потребителите, производствата по национални и трансгранични представителни искове за средства за правна защита при неизпълнение на законово или договорно задължение и признаването на квалифицираните организации, които имат право да предявяват представителни искове за защита на колективните интереси на потребителите.

Законопроектът съдържа още критерии за признаване на квалифицираните организации от министъра на икономиката и индустрията. Квалифицираните организации, които ще имат право да предявяват тези искове, трябва да отговарят на конкретни изисквания, които гарантират тяхната независимост и ангажираност към защитата на потребителските интереси.

Комисията за защита на потребителите ще има право да предявява искове за установяване, преустановяване или забрана на практики, които са в нарушение на колективните интереси на потребителите, и на искове за средства за правна защита при неизпълнение на законово или договорно задължение.

Предложените промени в Закона целят повишаване нивото на защита на потребителите, подобряване прилагането на законодателството и пълното му съответствие с правото на Европейския съюз.

С приемането им България ще създаде ефективна рамка за защита на потребителите и ще приведе националното си законодателство в съответствие с европейските норми, което ще допринесе за по-сигурен и прозрачен пазар за всички граждани.

Сподели