Търговците и анализаторите в индустрията бяха крайно скептично настроени към петрола през последните няколко месеца. С няколко редки изключения, всички те изглежда очакват търсенето да спадне и цените да паднат. Може обаче да се окаже, че ще настъпи точно обратният процес.
За това пише ресурсът OilPrice.
Ръководството на картела ОПЕК предупреждава за това от години.
Различни длъжностни лица от Организацията на страните износителки на суровини алармираха, че недостатъчните инвестиции в нови доставки на петрол в крайна сметка ще доведат до бъдещо свиване на световното производство, което значително ще тласне цените нагоре.
Досега много експерти най-накрая се присъединиха към тази гледна точка, подкрепяйки ОПЕК в тези предупреждения.
Предвижда се петролът и газът да продължат да играят критична роля в глобалния енергиен микс и през 2050 г., като търсенето на петрол остава над 100 милиона барела на ден след пикове, а търсенето на газ също ще се запази висок, защото, според прогнозите потреблението на електроенергия през 2050 г. ще бъде 80 % по-високо от сега.
Тези констатации са в рязък контраст с почти всяка друга прогноза, която други анализатори смятат за вероятна по отношение на пазара на петрола и електрическите превозни средства и тяхното въздействие върху търсенето на суровини.
Спадът в търсенето на електрически превозни средства доведе до увеличени покупки на традиционни горива, като по този начин стимулира растежа на производството на суровини.
Проблемите могат да започнат след около пет години, след което хроничният недостиг на суровини ще доведе до кризи в доставките и недостиг с произтичащите от това финансови последици.
Надежда обаче има.
Както пишат анализаторите на OilPrice, за щастие на човечеството, инвестициите в нефт и газ няма да спрат напълно, въпреки призивите на активисти и заплахите на правителствата да ги принудят да спрат.
Заплахите ще си останат само заплахи. Енергийната сигурност винаги е по-важна от идеологията, последните две години ясно го показаха.
Превод и редакция