Румънският премиер и лидер на Социалдемократическа партия (СДП) Марчел Чолаку заяви на конгрес на партията днес, че до края на годината Румъния ще се присъедини и със сухопътните си граници към Шенгенското пространство, съобщава новинарският сайт Зиаре, предаде БТА.
Чолаку, който е кандидат за нов мандат начело на СДП, както и за президент на Румъния, говори по теми от външната политика, включително Шенген и войната в Украйна.
„За да имаш силна международна позиция и модерна армия, трябва да имаш икономика, способна да финансира тези цели. По същество, един президент има два основни прерогатива: той е главнокомандващ на армията и представлява страната в международните отношения.
От тази перспектива искам да кажа много ясно: Румъния няма да влезе и няма да бъде въвлечена в никаква война! Мирът и стабилността са основните условия за просперитета. Ще имам грижата за това“, посочи Чолаку.
Той добави, че ще бъде гарант на националната независимост, както и че никога няма да се съгласи с въвеждането на задължителна военна служба. „Имаме нужда от армия от професионалисти. Също както имаме нужда от съвременно оборудване. Отпускането на 2,5 процента от БВП за отбрана ще продължи и в бъдеще“, увери той.
„В областта на външната политика ми се иска обаче по-амбициозен подход (…) Румъния не може да бъде просто наблюдател в собствените си международни отношения. Румъния е голяма страна, само президентите от последните 20 години бяха малки“, подчерта още лидерът на социалдемократите.
Що се отнася до пълната интеграция на страната в Шенген, Чолаку увери, че това ще стане факт до края на годината, след като в края на март страната се присъедини заедно с България към пространството на свободно движение само с морските и въздушните си граници.
„От 13 години Румъния чука на вратата на Шенген и никой не ни чува. Правителството, което ръководя, успя да отвори тази врата. След години на обещания нещата започнаха да се раздвижват.
И ви казвам сега: до края на годината ще имаме пълно присъединяване към Шенген. През 2026 г. Румъния ще влезе и в Организация за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР)“, посочи още Чолаку.