Пътуване във времето: Син на бог, а висок 156 см, възкресиха историческа фигура СНИМКА

Чудили ли сте понякога как всъщност са изглеждали историческите личности? Днес най-новите технологии ни позволяват да пътуваме назад в историята и да видим с очите си какъв е бил видът на тези известни от книгите хора.

Преди месеци учен успя да удиви историците и любителите на древните времена, като реконструира лицето на дядото на Тутанкамон – фараона Аменхотеп III. Така за първи път светя видя легендарния владетел, управлявал преди 3400 години.

„Ако не греша, това е първото приблизително пресъздаване на лицето на Аменхотеп III“, каза за новаторския проект бразилският графичен дизайнер Сисеро Мораиш, който възкреси прочутото лице на фараона, пред британската информационна агенция Пен Нюз. „Това е моят подарък за всички, които ценят историята“, радва се той.

И действително това бележи голям пробив по отношение на историческото представяне на Аменхотеп III, който е един от най-великите фараони в историята, управлявал в невиждана епоха на мир и просперитет по време през ХтV в. пр.н.е. Освен това се твърди, че той е един от най-богатите хора, живели някога.

„Бяхме изумени от крайния резултат – да видиш пълен бюст с тези цветове и спокойствието на лицето дава голямо удовлетворение“, признава Мораиш.

По ирония на съдбата, този емблематичен лидер има повече оцелели статуи от всеки друг владетел, макар никой досега в историята да не се е замислял как е изглеждало лицето му наистина.

За да съживи образа на Аменхотеп, Мораиш първо реконструира черепа му, използвайки данни и изображения на неговата мумия. След това той взема информация от живи хора, за да определи приблизително размерите и позицията на носа, ушите, очите и устните на древния фараон.

„Въз основа на историческите знания, можем да предположим, че Аменхотеп III е имал здравословен външен вид. Затова и използвах данни от хора с висок индекс на телесна маса“, описва процеса вълшебникът по дизайн, който финализира цифровия двойник като го нагиздва с дрехи и бижута.

Така дядото на Тутанкамон най-накрая се изправя пред нас макар и дигитално пресъздаден.

„В сравнение с други приблизителни възстановки на фараони, в които съм участвал, тази е най-пълната, тъй като моделирах дрехите и аксесоарите“, казва Мораиш.

Това представяне, разбира се, може да изглежда малко тромаво за господар на тогавашната вселена, още повече че археолозите твърдят, че истинският Аменхотеп III е изглеждал по-малко бляскав, отколкото е бил изобразяван в често идеализираните статуи.

„Изследване, проведено през 70-те години на миналия век, описва Аменхотеп III като затлъстял, болен и със заседнал начин на живот човек, който е бил почти плешив и е страдал от проблеми със зъбите през последните години от живота си“, разкрива д-р Майкъл Хабихт, археолог от университета Флиндърс в Австралия.

„Въпреки че е бил един от наистина великите царе на Египет, той е бил висок едва около 156 см, което го прави един от най-ниските фараони, които познаваме от техните запазени мумии“, посочва експертът.

И добавя: „Този доста малък ръст на тялото не се отразява в изкуството – той е известен със своите гигантски статуи, създадени от най-добрите скулптори на епохата.“

В крайна сметка ученият смята, че лицевото пресъздаване е подходящо за царя: „Това е спокойното лице на човек, който излъчва мир и е живял във време на най-голям икономически просперитет.“

Действително Аменхотеп Трети, кръстен на бога на слънцето и въздуха Амон, за когото се твърди, че е негов истински баща, често е описван като един от най-великите царе на древен Египет

Известен е с това, че се е посветил на дипломацията, след като е се е заел с огромни строителни проекти в Египет и Нубия. Сред монументалните структури, изградени по негово време, са голям храм в Солеб в Нубия и погребален храм в западна Тива, включващ емблематичните колоси на Мемнон.

Богатството на фараона също е било несравнимо, както се вижда и от кореспонденцията с дипломати, и от изобилието в изображенията от неговия живот и царуване.

„В дипломатически писма чуждестранни владетели го умоляват да им изпрати злато като подарък, „тъй като златото е изобилно в Египет като пясъка“, цитира документите Хабихт.

„Това е обичайно преувеличение за такова писмо, но въпреки това загатва за изключително богатство“, убеден е той. „Има спекулации, че мумията на Аменхотеп III може да е била изцяло покрита със златни листа, така че той трябва да е изглеждал като статуя на бог“, добавя историкът.

Аменхотеп ттт бил известен с това, че издигнал до известна степен правата на жените. Например, отказвал да изпраща египетски жени за съпруги на чуждестранни владетели.

Въпреки очевидната феминистка жилка в политиката на фараона, той е бил и парадоксално известен женкар, докарал си стотици чужденки, станали част от харема му.

Когато Аменхотеп III починал на възраст между 40 и 50 години през 1353 г. пр. н. е., империята му била на върха на своята мощ. За съжаление неговото наследство е донякъде „опетнено“ от неговия син и наследник Аменхотеп IV, станал известен в историята с новото си име Ехнатон.

Той отхвърля първовластието на бога Амон и поставя божеството на слънцето Атон като небесен владетел на древен Египет. И премества столицата от свързаната с Амон в Тебесто в нов метрополис, построен от самия него – Ахетатон (Градът на слънцето), близо до днешния Амарна.

За щастие наследството на Аменхотеп IIт е възстановено от внука му Тутанкатон, който промени името си на Тутанкамон („живият образ на Амон“) и става безспорно най-емблематичният фараон на Египет.

Миналата година учените разкриха как би изглеждал Тутанкамон по време на царуването му преди повече от 3300 години. Използвайки цифров модел на неговия мумифициран череп, изследователите успяха да пресъздадат лицето на цар Тут.

„Той изглежда като млад мъж с деликатно лице“, казва Сисеро Мораиш. „Все едно че гледаме млад ученик, а не политик, чиито живот е пълен с отговорности. Това го прави още по-интересен в исторически план“, обяснява бразилецът.

Сподели