Изследователи от Швейцария и експерти от ООН и СЗО стигнаха до заключението, че повече от 4,4 милиарда души в 136 държави с ниски и средни доходи нямат устойчив достъп до чиста и безопасна вода, както е предвидено в Целите на ООН за устойчиво развитие (ЦУР).
Констатациите на учените са публикувани в статия в научното списание Science. Това е почти два пъти повече от прогнозите, направени през 2020 г.
„Достъпът до чиста и безопасна вода е неотменимо човешко право и основна цел на Целите за устойчиво развитие на ООН. Нашите изчисления показват, че само едно от всеки три домакинства в страните с ниски и средни доходи има устойчив достъп до чиста вода, като основният ограничаващ фактор е замърсяването на водата от битови отпадъци“, се казва в проучването, цитирано от BG Voice.
Екип от експерти на ООН и СЗО, както и швейцарски еколози, ръководени от Тимоти Джулиан, изследовател в швейцарското Ecole Normale Supérieure de Technologie, получи тези резултати чрез анализ на данни, събрани в 135 държави – членки на ООН, класифицирани като държави със средни и ниски доходи (ДСД).
В тези страни ООН редовно прави проучвания колко често жителите им изпитват трудности при достъпа до чиста питейна вода.
Учените комбинират резултатите от подобни проучвания, проведени в 64 700 домакинства в 27 ключови държави от групата на ДСД със сателитни наблюдения, въздушни проучвания и „местни“ измервания на различни екологични и епидемиологични параметри, влияещи върху качеството на водата. Това позволи на учените да изготвят глобална карта на стабилността на достъпа до чиста питейна вода.