Трусовете до Анталия вещаят страшен кошмар от 8 по Рихтер, ето къде ще удари

Средиземно море, в близост до курортния град Каш, окръг Анталия беше разтърсено от 2 земетресения с магнитуд над 4 по Рихтер на 9 август. Сеизмолози алармират, че случилото се е много по-тревожно за района, който през последните дни се разтърсва често, пише Марица бг.

Въпреки че земетресенията с магнитуд над 4 са зачестили в Средиземно море, бреговете на Анталия не са изпитвали толкова близки земетресения от дълго време.

Милийет

Двама експерти заявиха за ежедневника Милийет, дали тревожните трусове може да са знак за голямо земетресение и „реалната опасност“ за Анталия.

В един и същ ден серия трусове, влязоха в радара на сеизмографите край бреговете на Крит, Средиземно море и Анталия, бяха усетени от още много точки в района.

През целия ден на 9 август са регистрирани общо над 15 земетресения в района. Заговори се отново, за опасност от цунами, което може да възникне поради разкъсване на подводни разломи.  

Милийет

Преподавателят по геофизично инженерство проф. Мурат Уткуджу, от университета Сакария и специалистът по управление на бедствия доц. д-р Бюлент Йозмен от инженерния факултет на университета Гази, обясниха пред ежедневникът Милийет, че подобно на много части на Турция, Анталия е земетръсна зона, въпреки че това не е обсъждана много. 

Ст.н.с. д-р Бюлент Йозмен обясни, че регионът е бил разтърсван многократно от опустошителни земетресения с жертви.

Последно, земетресението на остров Крит през 2021 г. с магнитуд 6,0 по Рихтер беше регистрирано край остров Крит на 27 септември 2021 г. и 1 човек загина. Това земетресение беше най-голямото земетресение, ударило Ираклион, административния център на Крит, през последните 100 години и, разбира се, не беше единственото.

Милийет

Средиземноморският бряг е точка, където много разломи имат потенциал да предизвикат опустошителни земетресения. 

Йозмен продължи: „Има много разломи в Анталия и околностите й, които имат потенциал да предизвикат земетресения. Тези разломи могат да бъдат изброени като разломната зона Фетие-Бурдур, гръцко-кипърската дъга, разломът Къркавак и Аксу.

Има също много разломи в залива на Анталия и Егейско море, които имат потенциал да засегнат курорта Анталия. 

Има активни разломи, които са засегнали района през 1459, 1743 и 1851 г. Възможно е да се видят техните следи. Тези трусове са зачестили след 1900 г., на 30 април 1911 г. 6.0, 6.6 на 3 октомври 1914 г., 6.0 на 1 март 1926 г., 6.5 на 18 март 1926 г., 6.1 на 5 юни 1927 г., 5,9 на 11 септември 1930 г., 6,5 на 24 април 1957 г., 6,7 на 25 април 1957 г. 

Милийет

Много земетресения засегнаха Анталия, включително 6,2 на 23 май 1961 г., 5,8 на 12 май 1971 г., 5,9 на 30 април 1975 г., 6,0 на 28 май 1979 г. и 6.1 на 1 октомври 1995 г. 

Когато погледнем данните, най-важното земетресение, засегнало Анталия в новата история, е на 24 април 1957 г. с 6,8 хо Рихтер и земетресения във Фетие, на 25 април 1957 г. 6,7 по Рихтер.“

Земетресение в Турция! Средиземноморското крайбрежие разтърсено от трус

Експертите обаче предупреждават и за опасност от цунами, предизвикано от евентуално мощно земетресение до Анталия и средиземноморските брегове.

В своите изявления по темата проф. д-р Мурат Уткуджу допълни: „Има вероятност земетресенията, които могат да възникнат около остров Крит, да засегнат Анталия и околностите й със силни земни движения и цунамитата, които те могат да създадат. 

Разстоянието от остров Крит до Анталия ще предотврати много големи поражения след евентуален трус от, но цунамито, причинено от големи земетресения около остров Крит, може да засегне Анталия и околностите й осезателно. Центърът на град Анталия ще бъде относително по-малко засегнат от тези цунамита поради полуостров Теке на запад. Въпреки това районите Фетие и Каш са относително по-вероятно да бъдат засегнати. 

Милийет

Проф. д-р Мурат Уткуджу продължи: „Също така трябва да се напомни, че цунамито, генерирано по време на бедствието на вулканичното изригване на о. Санторини около 1625 г., е било ефективно в областите Дидим, Бодрум и Фетие на западния бряг на Турция“, отбеляза той.

Йозмен допълни: „Разрушителната сила е много по-голяма под морето, особено след като земетресения с магнитуд над 7,0 по Рихтер могат да причинят цунами. Както виждаме на много места по света, вълните цунами често причиняват много повече разрушения и щети от земетресенията.“ 

Йозмен обърна направи следните важни предупреждения:

Районът, известен като Гръцката дъга в Средиземно море, е наистина критичен. Гръцката дъга е зоната, където Африканската плоча се подхлъзва под Егейско море. Тази линия започва от Йонийско море на Гърция, минава през южната част на островите на Крит и Родос и се простира по тази линия, там е възможно земетресение с магнитуд над 8,0 по Рихтер.

Милийет

В допълнение, вълните цунами, които ще се появят след земетресението, могат да увеличат разрушителната сила на земетресението в региона и може да причини сериозни щети.“

Сподели