Суша: Забравете за тези позиции, вече не наемат хора в тях

Секторът “Информационни технологии” е с най-голям спад на обявите за работа на годишна база – с цели 23 на сто, показва анализ на HR компанията и кариерен сайт JobTiger, в който са изследвани броят на обявите във водещите сайтове в страната.

Най-голям ръст на годишна база имат обявите в сектор “Производство”, където увеличението е с 25 на сто.

В краят на месец юли са регистрирани 10 процента по-малко предложения за работа спрямо юни, като обявите в платформите са с около 4500 по-малко. Това се дължи основно на секторите “Хотелиерство и ресторантьорство”, “Търговия и продажби” и “Административни и обслужващи дейности”, гласи проучването.

Нивото на предлагане на работа остава почти непроменено спрямо същия период на 2023 г., като обявите за работа са едва с 300 по-малко, което е спад от 1 процент.

Ръст на обявите през юли спрямо юни е отчетен единствено в сектор “Производство”, където предложенията са нараснали с 1050 обяви, или с 15 на сто спрямо предходния месец.

При всички останали сектори е отчетен спад, като той е най-голям в секторите “Хотелиерство и ресторантьорство” – 1750 предложения по-малко, или 22% спад.

В “Търговия и продажби” има 1460 предложения по-малко, което е 12% спад, а в “Административни и обслужващи дейности” има 560 предложения по-малко или 10% спад.

В сектор “Логистика и транспорт” обявите за работа са с 400 по-малко, което е спад със 7 на сто, в IT сектора има 200 обяви по-малко, в сектор “Счетоводство, одит, финанси” има 200 предложения по-малко, или 9% спад, в “Маркетинг и реклама” спадът е с 13 на сто – 180 обяви по-малко, в сектор “Строителство” – 160 предложения по-малко или спад с 6 на сто, а в “Здравеопазване и фармация” предложения са 90 по-малко, което е 4 на сто спад.

Предложенията за работа от дома са около 3350 и представляват 9 на сто от общия брой обяви за работа, пише в анализа.

Обичайно, най-голям дял в обявите за работа от вкъщи има IT секторът – 49 на сто, следват офертите от “Административни и обслужващи дейности” – 20%, и секторите “Аутсорсинг (BPO) индустрия” (18%) и “Търговия и продажби” (8%).

Запазва се тенденцията от миналите месеци София да е градът с най-голям брой обяви за работа – 41 на сто от всички предложения за работа, следват Пловдив (10%), Варна (9%), Бургас (4%), Русе (3%) и Стара Загора с 3 на сто от общия брой обяви за работа.

Сподели