Честата практика около фермерски пазари баби да продават върху кашони каквото са откъснали от градината си ще бъде забранена. Това предвиждат промени в Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на ЕС, които са пуснати за обществено обсъждане от Министерство на земеделието, пише „Труд“.
В момента в по-малки населени места в пазарния ден честа практика е върху малки масички или импровизирани маси от кашони и щайги хора да продават каквото имат от личната си градина, като например джанки, орехи, круши, подправки, джинджифил.
Някои така продават дори мед, домашна туршия или лютеница, вино и ракия. Такива продавачи може да бъдат видени дори край пазарите в големите градове, включително и в София.
С предлаганите от служебното правителство промени всичко това ще бъде забранено, а хора от общината ще може да налагат глоби на нарушителите.
За първи път със законопроекта се урежда дейността на пазарите за търговия на дребно с фермерски и занаятчийски храни. Пазарите са разделени на постоянни, временни или за определен ден или дни от седмицата, като въвеждат редица правила за функционирането им.
Храни на фермерски пазари ще може да продават само регистрирани земеделски производители, занаятчии, които предлагат занаятчийски храни и са регистрирани по реда на Закона за занаятите, както и бизнес оператори.
Освен това, на пазарите ще може да бъдат продавани само храни, снабдени с документи за съответствие, произход и качество. Бабите, които са набрали няколко домата или кофичка с джанки или орехи няма как да представят такива документи.
В някои малки населени места общината е поставила няколко маси, на които да продават плодове и зеленчуци в пазарния ден, но допълнително търговци и производители продават и на сглобени от тях маси или директно от камиона или от багажника на колата. Всичко това ще бъде забранено.
С промените в закона ще бъде забранено извършването на търговска дейност извън предоставените за ползване части от имоти и съоръжения за търговия; ще бъде забранено поставянето от ползвателите на допълнителни собствени съоръжения, които не са съгласувани с организатора на пазара, или са извън предоставените за ползване части от имоти; ще бъде забранено извършването на търговия от моторни превозни средства, импровизирани поставки, куфари, колички, кашони, поставени на земята или от ръка.
С промените в закона ще бъде въведено изискване да има организатор на всеки пазар за фермерски или занаятчийски храни. Организаторът ще трябва да следи за спазване на новите правила, предвидени в закона. Организаторът не трябва да допуска стоката си да продават баби, които са отгледали нещо в градината, но не са регистрирани земеделски производители.
Много хора предпочитат именно продукцията на бабите, защото е прясна и качествена, но идеята на служебното правителство е достъпът до такива храни да бъде забранен.