Темата за санкциите в училище отново излезе на дневен ред, макар и в разгара на лятото, когато училищата са затворени.
Председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета Диян Стаматов излезе с голям пост във фейсбук, в който определя неспазването на правилата и липсата на санкции за най-големия проблем в родното ни образование.
„Нужна е изключително бърза промяна на системата за стимули и санкции в училище“, заявява той.
Стаматов посочва, че от години елементарните училищни правилата се потъпкват, като постепенно санкциите за всякакви дребни и не толкова дребни нарушения се прилагат все по-трудно.
„Спомням си случай, когато за уж безспорна “забележка”, родител води дело пет години в административния съд. Накрая го загуби, но беше важно за него.
Сега учениците закъсняват за час, нарушават правилата разписани в училищния правилник, пушат на територията на училището. Липсата на домашно или неподготвеност за час е нещо като намигване. Грубото отношение към учител или ръководство е честа практика.
За облеклото, с което се идва в училище споровете са ежедневие. Не е рядкост агресивното общуване между съученици или физическата саморазправа“, изброява той, шегувайки се, че е по-лесно да излезеш жив от война, отколкото да се прибори учител с взимането на телефон от ученик, отбелязва „Сега“.
По думите му системата за налагане на санкции на ученик, за каквото и да е, е изключително сложна, тъй като почти няма сила, която да накара родител да дойде на място в училище, за да се запознае и разпише за санкция.
„Все още има и разбрани, подкрепящи и конструктивни родители. Повечето обаче са спорещи, несъгласни, търсещи правата си, за нарушените от децата им правила“, казва той.
„Лесно е да се каже, че всичко е превенция, защото в повечето случаи нарушенията са сериозни, остават ненаказани, гледа се “безсилието” на училището. Което безсилие съвсем бързо прераства в безсилие на държавата. И така си расте едно безгрижно поколение с усещане за липса на ненаказаност, неуважение към приятели, учители, общество, но и към родители“, добавя той.
Стаматов апелира за изключително бърза промяна на системата за стимули и санкции в училище – както в законодателството, така и в наредби и правилници. По думите му въпросът не опира до оценка за поведение, а до сериозно спазване на задълженията от страна на ученици, родители и учители.
По думите му не бива никога да се забравя, че училището е задължително до 16-годишна възраст, което го прави и с задължение за спазване на правила на всички участници в него.
За нуждата от промени е говорил и Асен Александров, председател на Сдружението на директорите в средното образование.
Той сподели за изключително много случаи на обжалване на заповеди за налагане на санкции, включително обжалвания на забележки, поставени на ученици, които са се държали по неподходящ начин.
Според него правилниците на училищата трябва да бъдат задължителни и за родителите, а съответната наредба да стане по-строга, защото в момента смисълът от наказанията в нея не се вижда.
Директорите са подготвили примерни текстове, които могат да залегнат в правилниците на училищата.
Според тях за нарушения на дисциплината могат да се считат следните провинения: системни закъснения за час – над 10 на срок; подсказване и преписване; безотговорно отношение, вандализъм или кражба на училищно имущество;
измама в училищната документация; отсъствия от общоучилищни мероприятия; тютюнопушене в района на училището; употреба на алкохол и наркотици; проявено насилие или агресия; създаване на пречки на преподавателя при изпълнение на служебните му задължения; използване на мобилно устройство в час без разрешение на учителя.
За нарушения на правилата на доброто поведение пък могат се приемат: обидни изказвания, ругатни, подигравки и епитети, унижаващи достойнството; провокативно поведение; неспазване на реда в бюфета, стола, библиотеката; неуважително отношение към преподавател или друг служител на училището; облекло и вид, които не са подходящи за училището.
При наличие на горните нарушения училището може да изпрати чрез електронния дневник „Школо“ уведомления на родителите, които следва да дойдат в училището с цел обсъждане на мерки за коригиране на неприемливото поведение.
Директорите са помислили и за условия, при които забележките за нарушаване на дисциплината и лошо поведение могат да се заличават – например ако ученикът получи 2 похвали от същия учител, който е писал забележката, ако представи резюме на прочетена книга извън учебния материал, или пък ако доброволно дежури във фоайетата на училището в рамките на седмица.
Неспазването на правилата е една от малкото теми, по които мненията на директори и синдикати съвпадат – от синдикат „Образование“ също неколкократно са заявявали, че липсата на дисциплина в клас е най-големият проблем за родното образование.
Техните предложения за справяне с проблема обаче не се подкрепят от всички.
Сред идеите им бяха мерки като „безусловно спазване на училищния правилник, регламентиран в задължителен договор, който всеки родител подписва с образователната институция“, въвеждане на инструменти за училището – административни и финансови, за ученици и родители, които не спазват училищния закон и училищния правилник“ и др., но и въвеждане на оценка за дисциплина за учениците, както забрана за нерегулираната комуникация на родител към учител.
От Асоциация „Родители“ например са категорично против последните две предложения, тъй като според тях призивите за въвеждане на дисциплинарни наказания и за пресичане на комуникацията между родители и учители са контрапродуктивни и абсурдни, както и чиста форма популизъм.
„В момент, в който ние се стремим да осъвременим образователната си система, в момент, в който трябва да започнем все по-активно да говорим за социално-емоционални умения в училище и за активно партньорство между родители и учители, темата за наказания и ограничения забавя този процес и изостря отношенията между различните страни в училищната общност“, заявиха родителите.