„Аху-иху, после тихо“. Такава се оказа ситуацията на френския президент Еманюел Макрон след визитата на Чарлз III.
Екстравагантна вечеря в чест на британския крал проби дупка в бюджета на френското президентство.
Държавна вечеря с него струва на френския бюджет почти 500 000 евро. Politico тегли чертата на сметките, позова се на разбивката на Сметната палата и я характеризира като „декадентска“.
Декадентска вечеря, която струва почти 475 000 евро за британския крал Чарлз III, помогна на френския Елисейски дворец – офиса на президента Еманюел Макрон – да отчете рекорден дефицит миналата година, отбелязва „Труд“.
Любовта на Франция към грандиозните жестове и богатите ястия е напълно изложена на страниците на изобличителен годишен одит на бюджета на Елисейския дворец, публикуван в понеделник от Cour des Comptes (Сметната палата), най-висшата одитна инстанция на Франция.
Разходите, които включват тези, свързани с дипломатическите и президентските задължения на президента, както и административни разходи, разходи за персонал, сигурност и управление на собствеността, достигнаха колосалните 125 милиона евро, което доведе до счетоводен дефицит от 8,3 милиона евро.
Сред най-големите причини за недостига бяха две пищни държавни вечери с индийския премиер Нарендра Моди и крал Чарлз III.
Макрон беше домакин на британския държавен глава миналия септември във Версай, историческото седалище на френската монархия, за звезден празник с най-малко 160 гости, включително вокала на The Rolling Stones Мик Джагър и британския актьор Хю Грант.
Вечерята, по време на която гостите се насладиха на син омар и макарони с рози, струва на френското президентство близо 475 000 евро – включително повече от 165 000 евро за кетъринг и повече от 40 000 евро за вино (включително бутилка Château Mouton Rothschild 2004) и други напитки.
Кетъринг и декорации увеличиха разходите за приеми, провеждани извън Елисейския дворец, какъвто беше случаят с Чарлз III и Моди, които бяха приети в Лувъра и на които самият Макрон показа някои от най-посещаваните шедьоври на френския музей.
Сметната палата на Франция обаче призна някои усилия за намаляване на разходите, подчертавайки спестяванията при организирането на „коктейлни партита за по-малко от 100 души“ – събития, по време на които вътрешният кухненски персонал на двореца обикновено се предпочита пред външни изпълнители.
Сметната палата също критикува слабия капацитет на френското президентство за планиране на пътувания, като посочи загуба от над 830 000 евро от отмяната на 12 пътувания, които очевидно не подлежат на възстановяване.
Само планирано, но впоследствие отменено пътуване до Германия през юли 2023 г. доведе до загуба от почти 500 000 евро, главно поради предвидени разходи за транспорт и настаняване.