Влажността на въздуха прави жегата непоносима. Това каза синоптикът Симеон Матев за жегите през последните дни.
Температурата на земята в петък (12 юли), измерена по обяд в Кюстендил, е била 48.4 градуса, а в Силистра – 48.8 градуса. Матев обясни обаче, че температурна на земната повърхност е различна от тази на въздуха.
„Миналата година направихме един експеримент – сложихме термометър в автомобил. Вътре в колата той показа 68.2 градуса, т.е. тази температура няма нищо общо с въздуха, но е достатъчно опасна за хората“, обясни синоптикът пред bTV.
Той припомни, че рекордите за България са температура от 45 градуса на въздуха. В петък те не са били превишени, т.е. достигнали са до 40-41 градуса.
Синоптиците измерват също така и усещането на жегите върху хората. Картата за петък показва, че живеещите в Лом са усещали температурата като 43.4 градуса в 12 ч. на обяд.
„Тук става дума за съчетаването на самата температура на въздуха със скоростта на вятъра и влажността на въздуха. Всичко това води до дискомфорт при хората“, поясни Матев.
Според него колкото по-влажен е въздуха, толко по-тежко се усещат високите температури. Той посочи, че именно по тази причина хората в Дунавската равнина и по Черноморието са най-потърпевши от жегите.
„През миналите дни температурите на въздуха в Сандански превишаваха 40 градуса, но заради ниската влага – от порядъка на 28-30%, не се усещаха толкова много“, категоричен е той.
Симеон Матев предупреди също така, че пожароопасността у нас до средата на септември ще е висока и хората трябва да са особено внимателни.
„90-95% от пожарите възникват вследствие на човешка грешка или немарливост. Най-честата причина е хвърлянето на фас. Ето защо моля всички пушачи да си прибират фасовете, а не да ги изхвърлят през прозореца на колата“, каза още Матев.