Д-р Николай Цонев е специалист с голям опит в диагностиката и лечението на заболяванията на хранопровода, стомаха, червата, черния дроб и панкреаса. Носител на наградата “Лекар на годината” за 2023.
За да не губите време, темите в интервюто са описани по минути и от видеото в YouTube можете да чуете само онова, което ви интересува
От 1,05 до 2,50 минута. Когато се запролети, човек си казва “пак ме мъчи гастритът”. Наистина ли има някаква сезонност при стомашните проблеми или те се появяват, защото започваме да ядем повече пресни плодове и зеленчуци. Това е най-възможната причина, но това което притеснява хората най-често не е гастрит а т.нар. ГЕРБ – Гастро-езофагиална рефлуксна болест, където има обостряния през пролетта или есента. Проявява се чрез появата на киселини. Лекува се като медикаменти се пият по схема.
От 2,50 до 7,25 минута. Твърди се, че около 30% от хората на Западния свят страдат от киселини. Но ако те изтребват микробите, няма ли да станем по-податливи на тях ако потискаме киселините. Мненията са разнопосочни. Счита се, че намаляването на киселините в стомаха води до промени на микробиома в червата. Това е една от причините да не се правят дълги курсове на лечение с потискащи киселината медикаменти каквито са инхибиторите на протонната помпа. Киселините, които се връщат могат да доведат до рак на хранопровода. Така че своевременната диагностика и лечение на изключително безобидното заболяване е важно. Агресивният фактор е киселината, но язвите в стомаха и на дванадесетопръстника се дължат на хеликобактер пилори.
Счита се, че гастритът се появява и при прекомерната употреба на някои лекарства като противовъзпалителни средства и аспирин.
Диетичният режим не е толкова важен колкото режимът на живот – да не се яде късно вечер преди лягане, да не се работи в леглото, да се спи по-нависоко, да не се носят тесни дрехи и да се избягват цитрусовите плодове.
От 7,25 до 10 минута. Колитът е възпаление на червото. Дължи се на бактерии, гъбички, вируси… Това, което в обществото минава под думата колит е т.нар синдром на дразнимото черво. 25 процента от посещенията при лекар се дължат на тези оплаквания, най-вече за нарушения в перисталтиката. Понякога се лекува по-успешно с медикаменти, които се борят със стреса, понеже се дължи на него.
От 10 до 16,20 минута. Карциномът на дебелото черво е в Топ 3 на причините за смъртност от рак в България. Защото при него болката идва, когато заболяването е напреднало. Неясни позиви за дефекация, чувство за недоизхождане, кръв в изпражненията са симптоми за рак в лявата част на дебелото черво. Ракът на дясната част се проявява с желязно-дефицитна анемия. В България колоноскопията след 45-годишна възраст не е част от задължителната профилактика. Но за онези, които са наследствено обременени по права линия, тя е задължителна. Генетичният или микробиомен тест може да подскаже такава опасност. Не бих им се доверил изцяло, но като лекар не мога да ги отхвърля.
От 16,20 до 25 минута. Твърди се, че улцерозният колит и болестта на Крон са автоимунни заболявания. Какво представляват те? Това са възпалителни чревни заболявания с доста голямо разпространение. Счита се, че около 6 милиона в световен мащаб боледуват от тях, от които 2 млн. в Европа. Улцерозният колит засяга около 500 на 100 хиляди човека, а болестта на Крон 305 на сто хиляди. У нас са 5000 човека. Това е заболяване на младата възраст – между 16 и 40 години. Своевременната бърза диагноза и адекватното лечение променят прогнозата. Много често в кабинетите на гастроентеролозите пациенти идват насочени от лекари от други специалности, защото тези заболявания имат извънчревни прояви, предмет на очни лекари, ревматолози, дерматолози… Това е болест за цял живот и тук идват новите стратегии на терапията. Има много мощни средства в момента за лечение на болестта на Крон и улцерозния колит. Но подходът трябва да е индивидуален. Хората са млади, в детеродна възраст и целта на терапията е да доведе до ремисия, но лечението не спира. Целта е лигавично оздравяване и да се подобри качеството на живот. Използва се и биологична терапия с джак инхибитори, които дават добър ефект. В България се прилагат същите медикаменти, както и по цял свят. И са безплатни.
От 25 до края. Има ли отключващ фактор за появата на улцерозен колит и болестта на Крон. Пропускливостта на чревната бариера може да бъде увредена от прекомерната употреба на антибиотици, от западен тип диета, от генетична предразположеност, от стрес. По време на бременност не могат да се използват всички медикаменти, забременяване се препоръчва по време на ремисия. Затова е необходимо да се разтоваря с пациента. Да му се вдъхне кураж, че по време на ремисия животът му няма да се различава по нищо от този на здравия човек.
Интервю на Магдалена Гигова
Оператор Калоян Бакалов
Монтаж Антон Тончев