Как трасето в Монако отесня на Формула 1

Гран При на Монако в неделя постави нов антирекорд в историята на спорта – за първи път първите десет в класирането завършиха в реда, в който потеглиха. А в хода на състезанието Джордж Ръсел демонстрира, че може да опази петото място от преследващите го Макс Верстапен и Люис Хамилтън, които направиха по едно спиране в бокса и караха с нови твърди гуми, но и това не им помогна.

Защо обаче нямаше изпреварвания? Да, Монако е тясно, бавно и технично трасе, но преди години сякаш имаше повече изпреварвания, а пилотите допускаха повече грешки. Сега се смята, че за да стане успешно изпреварване, то атакуващият трябва да е с 4 секунди по-бърз на обиколка от атакувания, което е гигантска разлика.

Основният проблем обаче са колите или по-скоро техните размери. Ако сравним последното поколение болиди – тези с грунд ефект от 2022 година насам и ги сравним с доминанта през сезон 1988 Макларън МР4/4, то разликите са фрапиращи.

От 1988 година насам минималното тегло на автомобилите във Формула 1 е нараснало с 250 килограма, а дължината им е нараснала с 70 сантиметра. Това ги прави по-тромави и разбира се, много по-трудни за изпреварване. Сега минималното тегло на колите е 798 килограма и то нараства на над 900 кг, когато пилотът застане на старт с пълен резервоар. Също така, болидите вече са дълги над 5,5 метра, а широчината им е 2 метра, което е показателно за нарастването на размерите им.

Същото важи и за колите във Формула 2 и Формула 3, където обаче пилотите поемат повече рискове и затова стават повече инциденти. Всъщност, единственият световен шампионат с едноместни автомобили, който може да предложи оспорвани надпревари с изпреварвания по улиците на Монте Карло е Формула Е. Причината за това са компактните размери на колите – дължината им е съизмерима с тази на болидите от Формула 3, а широчината им е едва 1,7 метра, което позволява повече атаки и успешни изпреварвания дори на обратния завой.

Последвайте каналите ни в:

Снимки: Gettyimages

Сподели