ЕС е свидетел на упадък на върховенството на закона. Това се посочва в годишния доклад от 600 страници на Европейския съюз за граждански свободи (Liberties).
Правозащитници заключиха, че в страни от „стара Европа“ като Германия, Франция и Белгия проблемите с върховенството на закона са „спорадични“.
Авторите на доклада отбелязват, че повишаването на възрастта за пенсиониране във Франция е прието чрез „ясно недемократичен законодателен процес“ чрез използването на специални конституционни правомощия от правителството.
В Германия журналистите сега са изправени пред наказателно преследване, ако публикуват съдебни решения, които не са публично достъпни, подчертава докладът на Liberties.
В същото време в други страни членки на ЕС, където демокрацията отдавна е установена, но в момента на власт са десни партии (Италия, Швеция), този проблем може да стане системен.
Liberties отбелязва, че тези страни са свидетели на регресия на върховенството на закона в области като съдебната система, свободата и плурализма на медиите, гражданското пространство и човешките права.
В същото време в страните от ЕС, където наскоро демокрацията беше възстановена (Словакия, Словения и Полша), според доклада на Liberties ситуацията с върховенството на закона може да се промени бързо – или към възстановяване, или към упадък.
Ръководителят на Liberties Balázs Denes казва, че ЕС трябва да действа по-бързо срещу очевидното отстъпване на върховенството на закона. Европейската комисия от своя страна използва доклада на НПО-то, за да следи ситуацията с върховенството на закона.
„Изводът е, че Европейската комисия, целият ЕС, разполага със сериозен набор от инструменти, но не желаят да го използват бързо и с постоянство“, каза Балаш Денес, цитиран от Guardian.
Той каза, че трябва да се прилагат мерки като процедури за нарушение или замразяване на фондовете на ЕС, но Брюксел действа като „поддръжник“, без да разбира, че „някои правителства умишлено разрушават системата за проверки и баланси“.
Балаш Денес отбелязва, че дори страни като Франция и Германия ограничават гражданското пространство.
Между другото в доклада на Liberties се посочва, че в някои страни от ЕС през 2023 г. правата на мирен протест са били значително ограничени.
Говорим за забрана на протести на фона на конфликта на Израел с ивицата Газа в Белгия, България, Чехия, Естония, Германия, Унгария и Швеция.
Правозащитниците отбелязват, че някои страни от асоциацията също ограничават свободата на словото, особено по отношение на пропалестинските лозунги и символи.
Съдебните преследвания срещу протестиращите срещу климатичните промени също са често срещани в Белгия, Германия, Италия и Швеция.
Освен това, според доклада на Liberties, неспазването и незачитането на правата на бежанците и мигрантите, включително по отношение на непълнолетни, остава належащ проблем.
Balázs Dénes описва съдебните системи в няколко страни от ЕС като „политизирани и несправедливи“.
В Германия, Белгия, Чешката република и Словакия механизмите за отчетност биха могли теоретично да позволят „изпълнителен политически натиск върху съдиите“, особено ако екстремистки партии дойдат на власт, предупреждава правозащитникът.
Той отбелязва, че отказът на правителството да се съобрази с решенията за убежище и защита на границите е достигнал рекордно високо ниво в Гърция и Белгия.