Урок по история: Уникален случай във Втората световна война, в основата е България

На 10 март се отбелязва спасяването на българските евреи и се чества паметта на жертвите от Холокоста и на престъпленията срещу човечеството.

С Решение 105 на правителството от 19 февруари 2003 г. е избрана датата 10 март, заради така наречената „Кюстендилска акция“ от 1943 г. Тогава с помощта на политици и общественици от Кюстендил и на български митрополити е поставено пред управляващите искането да се противопоставят на готвеното депортиране на български евреи в нацистките концентрационни лагери.

След 1943 г. всичките близо 50 000 български евреи са спасени, което е уникален случай във Втората световна война.

Действието се развива на 10 март 1943 година, когато Православната ни църква, в лицето на софийския митрополит Стефан и пловдивския митрополит Кирил предотвратяват депортацията на стотици евреи от Пловдив. В същото време, заместник-председателят на Народното събрание Димитър Пешев и 43 –ма народни представители разкриват тайната спогодба между България и Третия Райх за депортиране надесетки хиляди евреи и осуетяват плановете на нацистка Германия.
Голяма заслуга за този акт имат и четирима българи от Кюстендил – депутатът Петър Михалев, търговецът Асен Суичмезов, учителят Владимир Куртев и адвокатът Иван Момчилов.

В Израел те са признати от мемориала Яд Вашем като „Праведници на света“ – почетно звание, което се дава на хора с нееврейски произход, рискували живота си при спасяването на евреи по времето на Холокоста.

Благодарение на тях страната ни успява да заличи донякъде срама от присъединяването си към нацистките режими, въпреки че по-късно властта след 9 септември 1944 година не им отдава нужната почит и ги осъжда като „врагове на народа“ за грехове, които не са извършили. Едва след признанието им от Израел, те са наградени посмъртно с най-високия държавен орден „Стара планина” I степен и са провъзгласени за „почетни граждани на Кюстендил”.

Сподели