Урок по биология: Ето колко дълго мозъкът издържа без кислород

Човешкият мозък е изключително сложен и крехък орган, който зависи от постоянното снабдяване с богата на кислород кръв. Въпреки факта, че човешкият мозък представлява само 2% от телесното тегло, той използва около 20% от богатата на кислород и гориво кръв, която сърцето ни изпомпва, пише Live Science.

Известно е, че без постоянно снабдяване с кислород нашите мозъци, по-специално невроните, които предават сигналите, които ни позволяват да мислим и чувстваме, започват да умират. Колко дълго може да оцелее човешкият мозък без кислород?

Според съдовия невролог и доцент в Неврологичния институт Бароу във Финикс (Аризона, САЩ), д-р Дани Гонзалес, отговорът на този въпрос не е съвсем ясен. Факт е, че мозъкът ни жизнено се нуждае от огромно снабдяване с кислород, за да поддържа деликатния баланс на електролити и минерали, които носят електрически заряд и играят ключова роля в провеждането на електрически импулси в човешката нервна система.

1500 лева Бонус за Онлайн Казино Игри!

Проблемът е, че дисбалансът на тези електролити нарушава способността на невроните да изпращат съобщения, тъй като клетките разчитат на натрий и калий, които влизат и излизат от техните мембрани. 

Този поток се контролира от „помпи“ в мембраната на неврона, които не функционират поради липса на кислород. Казано по-просто, прекъсването на тези помпи ще доведе до бързо натрупване на вода и натрий, водещо до подуване на невроните. Имайте предвид, че точните механизми на този процес все още са слабо разбрани, пише glasnews.bg.

Според Гонзалес, точното време, необходимо за необратими увреждания и пълна смърт от кислороден глад зависи от няколко фактора, включително:

  • степен на загуба на кислород;
  • продължителността на кислородното гладуване.

Например, по време на инсулт и наранявания на главата, нарушаването на кръвоснабдяването на мозъка може да бъде частично, докато в случай на сърдечен арест ще бъде пълно. Казано по-просто, инсултът не причинява незабавна смърт на мозъчните клетки, но колкото по-дълго продължава дефицитът, толкова по-сериозно е увреждането.

Гонзалес отбелязва, че само 5 минути кислороден глад може да доведе до кома, гърчове и смърт на невроните. За щастие повечето хора все още могат да възстановят голяма част от мозъчната си функция, ако лечението започне рано.

В същото време, при пълна липса на кислород в мозъка, ще отнеме само няколко минути, докато мозъкът умре. По-ранно проучване през 2016 г. показва, че сърдечният арест и спонтанното спиране на електрическата активност на повърхността на мозъка ще изчезнат за 10-30 секунди, необратимо увреждане на човешкия мозък може да настъпи само за 4 минути.

Гонзалес отбелязва, че скоростта на увреждане на мозъка всъщност може да зависи от самия човек, а именно от неговите хронични заболявания и навици. Най-важните критерии, които ускоряват мозъчната смърт в тази ситуация, се считат за:

  • кръвно налягане;
  • нивото на холестерола;
  • пушене.

Сподели