Зам.-министър Клисурски с голяма новина за еврозоната

Завършваме 2023 г. в прекрасно финансово здраве. Фискалната ни система е изключително стабилна, финансовата стабилност на страната ни е гарантирана. Това обобщение направи в интервю за БНТ заместник-министърът на финансите Георги Клисурски.

„Не надвишихме дефицита от 3%, което е изискване за еврозоната, той е 2,2%. През втората половина на 2023 г. правителството успя да изпълни този доста амбициозен бюджет: 12% увеличение на пенсиите, рекордни инвестиции в здравеопазване и образование.

Имаше големи разходи за инфраструктура, например участъка от АМ „Европа“ между Драгоман и „Кулата“ така, че в действителност да отговаря на името си“, добави зам.-министърът.

Проектите за АМ „Хемус“ и АМ „Струма“ ще се отпушат през 2024 г., прогнозира той със степен на „висока увереност“. „Вече два от тунелите на „Хемус“ са в ремонт – ще бъдат завършени в средата на годината. По АМ „Струма“ имаме напредък в преговорите с ЕК, надяваме се да започнем да строим там тази година“, уточни Клисурски.

„Програмата за инвестиции в общински проекти за 2024 г. е най-голямата възможност за развитие на инфраструктурата в общините, откакто е предоставяна откакто българската държава съществува. Предплащаме 1 милиард и 200 милиона от бюджета за 2023 г. Допълнителни средства ще има от бюджета за 2024 г. така, че общият бюджет е доста над милиард и 200 милиона“, коментира още той. 

От юни до декември НАП е събрала с 6,5 милиарда повече отколкото през миналата година и първата половина на 2023 г. „Когато кабинетът „Денков-Габриел встъпи в длъжност, приходите в НАП бяха горе-долу на нивата от юни 2022 г. Въпреки 10-те процента инфлация и 2% ръст на икономиката, нямаше увеличение в приходите на НАП. Ние успяхме да стопим огромна част от дупката“, каза Клисурски. 

„Доходите растат с 10% по-бързо от инфлацията и обективно българите живеят по-добре“, убеден е зам.-министърът.

В края на юни 2024 г. очакваме положителен отговор за еврозоната за членството ни от 1 януари 2025 г., стана ясно от думите на Клисурски. Той обясни, че националната идентичност идва от това какво носим в сърцата си, а не от „хартийките в джоба ни“.

 

Сподели