Д-р Николова за е-рецептите: Обичам орехи, но купих баклава

Много обичам орехи, много са полезни и затова си купих пет баклави. С елетронната рецепта се получи същото. Много хубаво нещо е електронната рецепта, но за миналата година от 40 000 елекронни рецепти са изпълнени 800.

Това трябваше да покаже на здравното министерство, че има някакъв проблем. И вместо да пуснат пилотно примерно в сти лекарски практики, за да проиграят системата, те казаха, че го въвеждат от днес за утре повсеместно.

Проблема какъв е?

От началото на годината сме издали 37 млн. електронни рецепти. Само че се създаде едно приложение с неясни критерии, което от днес за утре лиши много лекари от правото да изписват лекарства.

Това коментира пред Нова тв д-р Гергана Николова.

Първият проблем е, че ти като лекар ако не си лечебно заведение, не можеш да се регистрираш в приложението и да издаваш рецепта, посочи тя.

Уж се борим с дефицита на лекарства и резистентността, но вече не може лекаря да изпише антибиотик под определен брой таблетки, колкото е нужно за например 5-дневно лечение. Сега като се изпише антибиотик, трябва да се купи цялата опаковка, блистер само не може.

По този начин ли борим дефицита? И какво става с останалото количество лекарство, което не му е нужно на пациента – ще го даде на съседката, защото било действало добре.

Това от една страна удря по джоба на пациента и освен това фармацевтите вече не могат да направят кремче, мехлемче с антибиотик на пациента, както беше преди, защото пациента ще трябва даис купи няколко опаковки антибиотик, за да му го направят в аптеката, вместо само нужното количество, коментира тя. 

Случва се хората да дойдат в аптеката с рецепта, в която има продукти, които ги няма от месеци на пазара. Така че технически трябва да се изчисти списъка и номенклатурите, за да може лекаря да изпише това лекарство, което е налично в мрежата, коментира Маргарита Грозданова от Българския фармацевтичен съюз.

Сподели