Зимата скоро ще почука на вратата ни, а по стара балканска традиция, българите се готвим за този момент, слагайки зарзавати в буркани.
Тази година обаче зимнината излиза доста по-солено на всеки, а факторите за този удар по джоба ни са много. Като се започне от последиците от пандемията от коронавирус, мине се през завишените цени на горивата, торовете, препаратите и войната в Украйна, та се стигне и до по-слабата реколта тази година.
В крайна сметка продуктите понякога стигат до щанда и с 200% надценка, която не всеки българин има възможност да си позволи.
И докато в супермаркетите правят ежеседмични промоции, на пазарите такава практика няма. Свидетели сме, че именно там, където болшинството са търговци, а производителите се броят на пръсти, са и рекордите по скъпотия.
Какво обаче възнамеряват да правят повечето българи на фона на галопиращата инфлация в страната – въпреки всичко да се запасят в вкусотии за зимните месеци или да пасуват от това удоволствие? Именно това попитахме от Агенция читателите ни:
„Колко средства отделихте за зимнината тази година?“
Оказва се, че българите вече позабравят за традициите и не желаят да си играят с чушкопека. 33,77% от анкетираните казват, че предпочитат да си купуват всичко на готово и да не се занимават с приготвянето на домашна зимнина.
19.75% обаче пък дават заявка, че тази година сами ще си сложат зимнината. Те обаче предвиждат за целта да се вместят в скромен бюджет – под 100 лева.
Разбира се, не липсват и ентусиасти, които са големи фенове на бурканите. Те споделят, че са готови да пръснат между 100 и 300 лева, за да си приготвят сами вкусотиите за софрата през студения снежен сезон. Цели 16,42% обещават да сторят това.
Близо 11% от читателите ни пък не са фенове на зимнината, а предпочитат свежите плодове и зеленчуци. Почти толкова са и тези, които ще бръкнат дълбоко в кесията и са готови да отделят над 300 лева за това удоволствие.
5.34% от анкетираните не възнамеряват да похарчат и лев за зимнина, но пък и не са готови да се лишат от такава. Те хитро са решили да проверят какво има в мазето на село и от там да се снабдят с различни вкусотии за трапезата.
Почти нищожен е броят на хората, които казват, че нямат мнение по тази тема – 3,72%.
Гласувайте и в новата анкета на , където ви питаме: Има ли опасност за България заради военните действия между Хамас и Израел?