Най-евтините китайски водомери на българския пазар могат да ни излязат тройно, ако са монтирани, без това да е съгласувано с топлинните счетоводители, пише Телеграф бг.
Натрупват се все повече сигнали от клиенти, които твърдят, че са си купили уреди с дистанционно отчитане, а реално няма кой да ги отчита по този начин.
Причината е, че не всеки електронен модул за допълнително монтиране е съвместим с опериращите у нас компании за отчет на потреблението.
Проблемът касае специално водомерите за топла вода. Според директивата на ЕС за енергийна ефективност след 1 януари 2027 г. всички такива уреди трябва да позволяват отчитане от разстояние. Тогава, ако те не са съвместими, ще трябва да се сменят с нови.
Заедно с парите за демонтаж и монтаж в крайна сметка евтините водомери ще ни излязат доста по-солено.
Цени
Специалистите в областта на ВиК услугите са категорични, че няма огромна разлика в качеството на предлаганите в България водомери.
За най-добри все пак се сочат немските продукти. „Българските на една традиционна и утвърдена с годините фирма също са конкурентни.
Сега има и друга наша компания, която предлага водомери, но с тях работим сравнително отскоро и не мога да се ангажирам с категорична оценка на качеството“, каза експертът Генади Банков, който повече от 15 години монтира водомери в столицата.
В специализираните магазини у нас се продават и водомери на италиански, полски, чешки компании. Някои от тях също се произвеждат и доставят от Китай, но са допълнително сертифицирани.
Реално цените им започват от 30 лева. Някои от тези с дистанционно отчитане достигат и до над 200 лева. Масовите качествени продукти струват около 40-45 лева и могат без проблем да изкарат и повече от 10 години, ако не бъдат механично повредени.
Подмяна
Подмяната на водомери се налага или при дефект или след изтичането на 10 години от монтажа. След този срок фирмите доставчици на студена и топла вода изискват нови уреди.
Другият вариант, до който обаче единици са склонни да прибегнат, е да демонтират и да пратят за техническа проверка своите водомери, след което отново да ги монтират, ако се окажат годни.
Хората обаче трябва да имат предвид, че ако не се чувстват квалифицирани сами да подменят измервателните си устройства, ще трябва да платят и за демонтажа на старите и монтажа на новите.
Така в крайна сметка за един водомер ще платят по около 70 лева. „Все пак имаме и разходи за транспорт до повечето адреси.
Освен това осигуряваме водомерите и не се налага клиентът да обикаля и да ходи по магазините. Даваме и гаранция за монтажа“, обяснява водопроводчикът Станислав Иванов и допълва, че след това клиентите му имат грижата да повикат съответните служители, които да узаконят новите устройства със съответните пломби.
Централизирано
Коректните компании за топлинно счетоводство предлагат услугата подмяна на разпределители и водомери. В момента един водомер за топла вода с дистанционно отчитане може да бъде подменен срещу 110 – 120 лева.
Цената включва както устройството, така и демонтаж на стария, монтаж на новия водомер и неговото узаконяване.
Допълнително клиентите могат да решат да инвестират в по-качествени уреди, но задължително след консултация с фирмата за топлинно счетоводство в техния район.
Изборът на потребителите към коя компания да се обърнат при подмяна включва проверка и обмисляне на всички въпроси – не само цената на устройствата и съпътстващите ги такси. Единственото сигурно е, че водомерите с дистанционен отчет са значително по-скъпи от разпределителните уреди.
Това се обяснява с обстоятелството, че технологията, моделът и интензитетът на работа са различни. Разпределителят работи на едно отоплително тяло няколко месеца в годината, често непостоянно. Водомерът отчита цялото количество вода, потребно в имота, всеки ден 12 месеца в годината.
За момента водомерите за студена вода остават извън обхвата на разпоредбите за дистанционния отчет и не е известно дали и кога може да се въведе такова изискване и за тях.
Но има логика всички уреди да са с дистанционен отчет, за да не се налага посещение на служител. В същото време и при дистанционни уреди остава изискването за отчитане от служител веднъж в годината, посочват от „Софийска вода“.
Сами може да проверим дали уредът ни е стар
Реално всеки клиент сам може да установи кога идва време за подмяна, като погледне самия водомер. Близо до показанията за консумацията с буквата М и число е обозначена годината на производство.
Например М23 показва, че водомерът е произведен през 2023 г. Проверка показва, че на някои устройства е различно и просто е отбелязана годината с четирите й цифри. Те са изписани над последните показания, които са в червено.
Ако преди изтичането на 10-годишния срок на годност на водомерите проверител установи, че някое устройство е повредено и не отчита коректно, то той издава на абоната уведомително писмо.
То играе ролята на автоматичното обаждане, което напомня за изискваната подмяна. Ако при връчено уведомително писмо водомерите не бъдат подменени до 90 дни, то потребеното количество вода ще бъде начислено на база.
А това означава служебно начисление по 6 куб.м вода при топлофицирано жилище и по 5 куб.м при нетоплофицирано жилище за всеки обитател. За сравнение – това е приблизително двойно над обичайното потребление.
Ефект има, ако целият вход е на дистанционно
Монтираните уреди с дистанционен отчет дават възможност на клиента да получава всеки месец реален отчет за изразходваното количество вода, а не прогнозен.
Също така ще бъде фактурирана реалната енергия, употребена за подгряване на топлата вода. За да се случи това обаче, е необходимо цялата етажна собственост – блок или вход, да е в същата ситуация. И освен това въпросната етажна собственост да е взела решение на общото си събрание, че преминава към дистанционен отчет.
За най-големия топлинен счетоводител в столицата 65% от уредите в сгради, които обслужват, са с дистанционен отчет – топломери и водомери.
Освен това в сградите в София вече има четци, които предават данни за цялата сграда и не се налага служител да отива физически до нея, за да ги събира. Извън София все още се налага данните да се събират от общо устройство на входа.
В Пловдив, Плевен и Русе клиентите масово са минали на месечен отчет, което означава, че плащат реалното си потребление и нямат изравнителни сметки, които се правят обичайно през лятото.