Според последните прогнози на учени от Дания Европа я очаква трудно бъдеще поради драматичните климатични промени, свързани с глобалното затопляне.
Резултатите от тяхното моделиране показват вероятността от нова ледникова епоха в региона.
През последните десетилетия климатът на Земята претърпя значителни промени, като най-забележимо е повишаването на средните годишни температури от средата на 20 век.
Учените свързват това с човешката дейност, заради което Протоколът от Киото и Парижкото споразумение са разработени за борба с това явление.
Един от ключовите фактори, влияещи върху климата на Земята, са океанските течения.
Тези огромни водни маси не само преминават покрай бреговете, но и играят важна роля в преноса на енергия.
Например топлото течение Гълфстрийм осигурява на Северна Европа относително меко време. Всичко познато обаче може да се промени до средата на идващия век.
Глобалната циркулация на океанските течения (AMOC) е от голямо значение за стабилността на климата на Земята.
Спирането на този поток може да доведе до радикални промени, предизвиквайки ефект на доминото.
Подобни промени ще доведат до изместване на тропическите дъждовни пояси, повишени горещини и суши в екваториалните региони, докато Европа и Северна Америка са изправени пред рязко охлаждане.
Подобна ситуация може да нанесе сериозни щети на селското стопанство и да доведе до колапс на земеделието.
Според учените тези промени може да настъпят в средата на 21 век. Освен това се очаква затоплянето да се премести от Арктика към Антарктика.
Това поставя нови сложни предизвикателства пред целия свят в борбата с глобалното затопляне и опазването на екосистемата на планетата.
Сегашното състояние на климата вече е тревожно. Тази година европейците преживяха тежки горещи вълни, докато азиатският континент претърпя проливни дъждове.