От Националния институт по метеорология и хидрология с филиал Варна (НИМХ-Варна) съобщиха за интересно явление, което се образува в някои части от нашето Черноморие.
„От 24 юли до днес баричното поле над Черноморския басейн се преустрои в антициклонално, вятърът по северното крайбрежие придоби за дълъг период от време южна и югоизточна компонента.
Брегът по нашето Черноморие е с различна ориентация спрямо морето, а в районите северно от нос Калиакра, както и на юг от нос Галата до Бяла тази посока на вятъра и неговата скорост, непревишаваща 10 m/s, става предпоставка за чувствително, често рязко понижение на температурата на морската вода и поява на явлението „upwelling“, посочиха от НИМХ.
Сутринта на 24 юли по българско крайбрежие морската вода е била с температура между 23° и 26°, като до обяд на север от н. Калиакра до Дуранкулак тя се е понижила до 9-10°, в района на Шкорпиловци до 17°. Промяна към повишение се очаква или при смяна на посоката на вятъра, или при силата му.
По дефиниция явлението „upwelling“ (ъпуелинг) представлява „издигане на дълбоководни студени води в шелфовата зона близо до бреговете от дълбочина 300–500 м към водната повърхност, вследствие продължително действие на вятър с посока от брега към морето, както и при сгонни явления, възникващи при продължителни южни, югозападни и югоизточни ветрове”.
Температурата на водата в близост до брега се понижава, солеността й се увеличава, както и разтворения кислород и биогенните елементи.
„Движението на водната маса в дълбочина, възникващо при споменатите условия, се извърша по спиралата на Екман, като отклонението на потока в северното полукълбо е надясно, поради действащата сила на Кориолис“, допълват експертите от НИМХ.
В един от най-горещите юлски дни – 26 юли, температурата на морската вода е 24 – 26 градуса, а в района на Шабла – 10-12 градуса, като се очаква да падне до 9 градуса. Причината не е в преминаващо студено течение, а във ветровете, обясниха синоптиците.
От значение за този район е посоката на вятъра, който в момента избутва топлите води навътре в морето и на повърхността излизат студените води.
Явлението е обичайно за ветровития район, където днес и температурата на въздуха, измерена в 9.00 часа, беше 23 градуса – най-ниска в Източна България и крайбрежието.