Доларът продължава да поевтинява спрямо другите основни валути, достигайки 15-месечно дъно. „Това са нормални икономически процеси, нормално е цената да варира – в един момент беше дали няма да има паритет с еврото, сега сме на обратния полюс – по-евтин долар, но това не са политически процеси“, коментира икономистът Пламен Иванов, цитиран от Bulgaria On Air.
На въпроса дали движението на цената ще има отражение върху суровини, търговия и доставки, той е категоричен, че не очаква такова влияние.
По думите му цената на американската валута е резултат от политиката на Федералния резерв, който „реши да спре вдигането на лихвите, съответно големите позиции в долари излязоха и започнаха да влизат други финансови инструменти като повишаване на основните индекси на САЩ и единици акции, които бяха в застой или спад“.
Икономистът даде пример с компании, чиито акции поскъпват – компания с видео разпространение отбелязва ръст в цената на книжата си от 60%, а акцията на социална мрежа расте с над 100%.
Пламен Иванов потвърди, че парите от чисто кешов долар отново отиват във финансови инструменти и това е естествен процес.
„Когато няма вдигане на цената на парите, т.е. лихвата, то самият долар става конвертируема валута, която се използва за търговия. От друга страна, има евро с решения на Европейската централна банка, които следват политиката на Фед, където отново на последното заседание последва повишение на лихвата – цената на парите в евро отново се повиши макар и с малко“, обясни той.
Според него в момента еврото е по-скъпо чисто като капиталов инструмент спрямо долара, тъй като „това е най-масовата двойка, затова има такова разминаване, но то е в малки граници“.
Икономистът прогнозира, че ако на следващото си заседание ЕЦБ направи пауза с вдигане на лихвите, нивата на долара ще се нормализират и това ще се отрази на пазарите.
„Еврото продължава да се покачва – тенденцията е такава, защото продължава вдигането на лихвите в ЕЦБ. Цената на парите в евро отново се повиши.
Еврото е по-скъпо като капиталов инструмент. Не е станал два долара за евро, за да има сътресения. Ралито на долара спря, отиваме към нормализиране“, подчерта Иванов.
По думите му в България не трябва да имаме притеснение, защото левът е свързан с курса на еврото. Икономистът потвърди, че и европейската валута има своите движения, а разликата в цените често е въпрос на спекула, но не в големи обеми.
Той подчерта, че в големите корпорации политиката следва икономиката, в България е обратно и докато лятото е по-спокойно за търговия – у нас се приема бюджет.
„Икономиката ни следва политическите решения. Видяхме как в България политиката влезе в здравеопазване, съдебна система, капитали.
Големите бизнеси гледат техния си бизнес, за да докарват своите печалби. Цялата икономическа обстановка се нормализира, свиква се, че има война и те я калкулират“, е мнението на икономиста.