ВИДЕО от войната: Украинците „направиха“ шестцевна картечница от АК-74

Две интересни видеа са споделени в социалния канал Telegram. Те показват домашно направена носеща конструкция от типа Gatling, но само на пръв поглед. 

Стойката е изработена от ръчно заварено желязо. Тя не се върти, така че стилът на Gatling е просто заблуда.

На кръглата монтировка са монтирани общо шест картечни пистолета АК-74. В средата между тях има метална тръба, заварена от единия край до другия, която трябва да играе ролята на крепеж. Въпреки това, шестте картечници добавят много общо тегло и не трябва да се получава огъване на кръглата стойка.

 


 

Закрепващата метална тръба е свързана с друга тръба, перпендикулярна на основата на първата. По този начин се получава дръжка, която може да контролира движението на цялата конструкция на 360 градуса. Тази дръжка обаче е свързана със затвора на всяка картечница. Така, когато се дръпне рязко надолу или към войника, всичките шест автомата се презареждат. Цялата конструкция е прикрепена към триножник.

Ukrainians 'made' a six-barreled submachine gun from the AK-74s

Второто видео показва принципа на действие на цялата конструкция на шестцевната картечница. Видеото е записано в момент, когато поне един дрон във въздуха прелита над войника, който ще стреля с това „супер“ оръжие.

Войникът започва да стреля. Прави впечатление, че режимът на стрелба на шестцевната картечница е полуавтоматичен, което означава стрелба по склонове. Запознатите, но най-вече тези, които са работили с този тип автомати, знаят, че именно косата стрелба е най-точна в конструкцията на автомат Калашников.

Ако картечницата е настроена да стреля на автоматичен огън непрекъснато, това означава, че целта почти винаги ще бъде пропусната. Това е така, защото има силно движение нагоре на цевта по време на продължителна стрелба. Операторът губи контрол над оръжието и трябва да спре стрелбата, за да го върне в първоначалното му положение.

Затова всеки, който някога е държал Калашников в ръка, знае, че картечницата се използва в полуавтоматичен режим, с ограничена стрелба от два или три патрона на откос.

Russia's newest assault rifle goes into series production to face AK-74 legend

От видеото обаче се вижда, че шестцевната картечница не е ефективна. Дронът лети спокойно и въпреки изстреляните 18 патрона на един полуавтоматичен режим платформата не е успешна.

AK-74 е нападателна пушка със селективен огън, която е проектирана в началото на 70-те години от Михаил Калашников. Той е наследник на АКМ и предшественик на АК-47. AK-74 използва по-малък патрон 5,45 × 39 mm, който има по-висока скорост и по-плоска траектория от патрона 7,62 × 39 mm, използван от AK-47 и AKM.

AK-74 има щампована стоманена приемна кутия и въртящ се затвор. Има газова бутална система с дълъг ход, която е подобна на тази на AK-47. AK-74 има дулен спирач, който намалява отката и повдигането на дулото, което го прави по-лесен за управление при автоматичен огън.

AK-74 има стандартен капацитет на списанието от 30 патрона, въпреки че може да използва и пълнители с 45 и 60 патрона. Той има максимален ефективен обхват от около 500 метра, въпреки че може да бъде ефективен и на по-големи разстояния с помощта на оптика.

AK-74 се изнася широко и се произвежда в много страни, включително България, Китай, Индия, Иран, Северна Корея, Полша, Румъния и Сърбия. Също така е произведен по лиценз в няколко други страни, включително Египет, Ирак и Сирия.

Превод
 

Сподели