Извънредни избори в Нидерландия може да заплашат членството на България в Шенген. Това коментират анализатори, след като правителството на Марк Рюте подаде оставка.
Нидерландия и Австрия са двете страни, които спъват България за членство в Шенген. В края на миналата година премиерът Март Рюте заяви, че иска от България да приключи механизма за мониторинг на Шенгенската информационна система и нова оценка по Механизма за сътрудничество и проверка и обясни, че ако това стане до до лятото и има положително развитие, България може да се присъедини.
В края на юни премиерът Николай Денков имаше разговори с Марк Рюте по темата. Нидерландия наблюдава внимателно действията за съдебна реформа в България и оценява усилията в тази посока. Това е заявил Рюте в разговора с Денков, съобщи пресцентърът на Министерския съвет.
Тази седмица пък ЕК изпрати писмо до Съвета на Европейския съюз, за да го уведоми, че смята да закрие Механизма за сътрудничество и проверка. Това бе съобщено от еврокомисаря по ценностите и прозрачността Вера Йоурова.
Не е ясно как новата политическа обстановка в Нидерландия ще се отрази на преговорите ни и стъпките, които българското правителство прави за да получи зелена улица за Шенген.
В свой анализ авторитетното издание „Политико“ посочва като основна причина за разпада на нидерландското коалиционно правителство липсата на споразумение за това как да се справи с броя на търсещите убежище влизащи в страната.
Месеци наред министрите обсъждат нови мерки за ограничаване на потока от мигранти към страната. Но напрежението достигна връх тази седмица, когато две коалиционни партии отказаха да подкрепят натиска на консервативната партия на премиера Марк Рюте да затрудни събирането на бежанските семейства.
Рюте ръководи Нидерландия от октомври 2010 г. в четири различни коалиции, което го прави най-дълго управлявалият премиер в холандската история.
Неговият VVD искаше да създаде двустепенна система за търсещите убежище, като хората под заплаха от преследване имат повече права от тези, които бягат от военни зони. Освен това се казва, че броят на членовете на семейството, които могат да се присъединят към бежанците във втората категория, трябва да бъде ограничен до 200 на година.
Но партията срещна опозиция по последната точка, от най-малкият член на четирипартийната коалиция, която заяви, че не желае да разбива семейства.
Последният опит за постигане на консенсус завърши без резултат в петък.
Министър Ерик ван дер Бург, отговарящ за уседналостта, е предложил компромис – правилото за събиране на семейството да е „аварийна спирачка“, която ще се задейства само ако миграционните убежища в страната са изложени на риск от пренаселеност. Но ChristenUnie – най-малкара членка отхвърли и този план.
Рюте каза в петък вечерта по време на пресконференция, че е „разочарован“, като нарече различията във възгледите на коалиционните партии за миграцията „непреодолими“.
„Миграцията е основен политически и социален проблем“, каза Рюте. „Сега, след като не успяхме да постигнем съгласие по това, ние колективно установихме, че политическата подкрепа в рамките на коалицията е изчезнала.“
Молбите за убежище в Нидерландия скочиха с една трета миналата година до над 46 000 и се очаква да се увеличат до повече от 70 000 тази година – надхвърляйки предишния връх от 2015 г.
За да подобри условията в центровете за предоставяне на убежище в страната, партията на Рюте, подкрепена от консервативната CDA, предложи ограничаване на достъпа за деца на бежанци от войната, които вече са в Нидерландия, и семействата да чакат поне две години, преди да могат да бъдат събрани.
Изборите вероятно ще бъдат през ноември.