Проф. д-р Калоян Давидов, началник Клиника по „Урология“ към УМБАЛ „Софиямед“: Ракът на простатата може да се излекува напълно

 Проф. д-р Калоян Давидов е  началник на клиника „Урология“ към Университетска болница „Софиямед“. Той е първият български хирург, оперирал уголемена простата с лазер.

През 2017 г. защитава дисертация на тема „Лазерна хирургия на простатата“. Година по-късно става доцент по Урология, а през 2022 г. – професор.  

Специализирал е в Япония, в Кеймбридж, в Гърция.

Член е на Европейската и Американската Урологични Асоциации. Асоцииран член е на борда на EULIS- организацията за бъбречно-каменна болест към Европейската урологична Асоциация.

Той е първият български уролог посочен за обучаващ хирург в образователната програма на фирмата производител на робота Da Vinci.

Той е осъществил близо 800 роботизирани операции за рак на простатата; стотици доброкачествени и злокачествени операции на бъбрека, рак на пикочния мехур и пластични реконструкции на пикочопроводите чрез роботизираната система Da Vinci.

С проф. Калоян Давидов разговаряхме в операционната, пред самия робот Da Vinci. Той издава свистящ звук, който леко се чува във видеото.

От началото на интервюто до 4 минута. Карциномът на простата е един от най-често срещаните тумори при мъжете, но е и единственият вид рак, който си има собствен маркер и може да бъде открит лесно.

Лазерната хирургия е за лечение на доброкачественото увеличение на простатата, което се появява с напредване на възрастта. Отстранява се увеличената част на простатата.

При карцином, простатата се отстранява на цяло, в УМБАЛ „Софиямед“ най-често с робот-асистирана хирургия. В България здравната каса поема само някои от онкологичните заболявания на пикочо-отделителната система -рак на бъбрека и уретера и рак на простатата, като покрива единствено консуматива – „ръцете на робота Да Винчи“.

От петата до седмата минута. Ракът на простатата няма никаква симптоматика. Когато се появят симптомите, вече е късно. Така че всеки мъж, навършил 50 веднъж годишно трябва да изследва туморния си маркер. Все повече българи се грижат за здравето си, идват навреме и успяваме да ги излекуваме, казва проф. Давидов. И потвърждава „Тези хора си тръгват здрави, защото роботът Да Винчи позволява в голяма степен да запазим наличната потентност. Страхът от незадържането на урина също не е основателен“. 

От седмата до единадесетата минута. Операцията с робота Да Винчи е без голям разрез, с няколко малки отвора по кожата. Кръвозагубата е между 20 и 150 мл. при операция на простатата. При отстраняване на тумор на бъбрека, когато целта е да се запази органа, кървенето е повече. Безкръвността на операцията е в липсата на голям разрез,  откъдето идва и по-бързото възстановяване.  При оперираните с робот-асистирана хирургия болката е минимална. По-скоро усещат нещо като мускулна треска и са на крака на следващия ден след интервенцията. 

От единадесетата до 12,40 минута. И жените имат бъбреци, и жените имат пикочен мехур, така че не само мъжете са пациенти на проф. Давидов.  Когато става дума за тумори или камъни в бъбреците, бройката не е равна.

От 13 до минута. Как точно работи Да Винчи?  Всяко движение на машината се командва от хирурга. Отношението им е „господар-роб“. Апаратът няма никаква самоинициатива. За момента изкуственият интелект не е включен, но има експеримент, при който роботизирана хирургична система извърши част от хирургична реконструкция върху животински обект и се справи доста добре. Така че не бих се учудил, ако някой ден определени стандартизирани процедури се извършват самостоятелно от машината. Да Винчи е фин и прецизен инструмент, но нищо друго. Той прилича на робот, но не е робот.

От 15,40 до 20 минута. Робот или скалпел?  Апаратите Да Винчи в България са осем, това означава, че не всеки може да се „дореди“ при тях. Конвенционалната хирургия има своето място. Но не и всяка операция е задължително да се извършва с робот-асистирана хирургия. Роботът има предимство при запазване на сексуалната функция и по-бързото възстановяване.  Всеки българин би могъл да има достъп и здравната каса покрива голяма част от разхода.  В „Софиямед“ листата на чакащите за роботизирана интервенция е около два месеца, което не е фатално, защото туморите не се развиват бързо.

От 20 до 22 минута. Забелязва ли се тенденция за конкретно увеличаващи се урологични заболявания? Светът е шарен, но хората стават все по-информирани. Добър факт е, че по-често се появяват болни с открити навреме малки тумори в бъбреците, което помага да се запазят органите им, да се възстановят бързо и да се приберат у дома.  Което означава, че има качествена диагностика. А и в България  достъпът до високо ниво на здравеопазване е  бърз и лесен. Хората могат в рамките на седмица-две да се срещнат с водещ специалист. Нещо, за което в развити демокрации се чака с месеци.

От 22 до 25 минута. Как гледате на пациентите, които идват с готови „гугъл-диагнози“?  За съжаление, някои са доста безкритични към източниците си на информация. Когато на човек му се развали колата или водопроводът, отива при автомонтьор или водопроводчик, но когато има здравословен проблем последно стига до специалиста, който може да му помогне. Да не забравяме, че медицината е наука, която изисква огромна база познания, за да бъде практикувана.

От 25 до края на разговора. Болестите в урологията изглежда съпътстват човека от векове, докато в другите специалности се появиха  твърде много „нови“ заболявания. Не, тези болести винаги ги е имало, просто диагностиката разполага с много повече възможности и нивото вече е различно. Урологията е медицинската дисциплина, която търпи най-сериозно развитие в техническо отношение. Освен роботизираната система Да Винчи, се появяват нови лазери… Болестите са същите, но начинът, по който ги лекуваме няма нищо общо с методите отпреди 10 години.

В заключение проф. Калоян Давидов заяви: “Не е страшно да се отиде на лекар! Страшното става, когато не отидем на лекар!“.
 
Интервю на Магдалена Гигова

Оператор: Калоян Балабанов

Монтаж: Антон Тончев
 

 

 

 

Сподели