Гърция е важен партньор на България, като заема четвърто място между външнотърговските партньори на страната ни. Това заяви министърът на икономиката и индустрията д-р Петко Николов в изказването си при откриването на българо-гръцки бизнес форум, който се проведе в Българската търговско – промишлена палата в София.
Във форума участие взеха представители на Атинската търговско -промишлена палата, както и близо 80 компании от секторите на високите технологии, туризъм, ИКТ, хранително – вкусова промишленост, строителство и др. На събитието присъстваха още председателят на БТПП Цветан Симеонов и посланикът на Гърция у нас Н.Пр. Алексиос Мариос Либеропулос.
Министър Николов посочи, че икономическите отношения с Гърция се развиват положително, като през последните години двустранният стокообмен се задържа на рекордни нива. По думите му през 2023 г. стокообменът между двете страни е достигнал над 4,6 млрд. евро, а през настоящата година, само за периода януари – юни 2024 г., възлиза на близо 2,5 млрд. евро. Министърът на икономиката и индустрията подчерта, че тези данни потвърждават неограничените възможности за растеж, които България и Гърция могат да постигнат в икономическото си сътрудничество.
„Гърция е и един от стратегическите инвеститори у нас. Размерът на гръцките инвестиции в България към началото на 2024 г. възлиза на над 3,5 млрд. евро, като само за първото тримесечие на 2024 г. те са в размер на близо 80 млн. евро“, заяви министър Николов.
По неговите думи пълноправното присъединяване на България към Шенген ще доведе до намаляване на времето и разходите за физическо движение на туристопотока между двете страни, ще улесни търговията и сделките, както и граничния, митнически и данъчен контрол.
„България оценява последователната подкрепа на Гърция в това отношение и е убедена, че гръцкият бизнес и гръцкото правителство ще продължат да подкрепят българската страна и на европейско ниво, което ще се отрази положително на двустранните търговски и инвестиционни потоци“, изтъкна Николов.
Той допълни, че в този контекст българското и гръцкото правителство трябва да продължат развитието и модернизацията на пътната и железопътната инфраструктура между двете страни, което ще засили положителния ефект от пълноправното присъединяване на България към Шенген и ще доведе до значителен икономически растеж.
„Българското правителството вярва, че общо предизвикателство за България и Гърция като страни членки на ЕС е да работят за постигане на целите на „Дигиталното десетилетие 2030“ – европейската програма, един от четирите стълба, на която е свързаността“, посочи Николов като допълни, че тясното сътрудничество и обменът на идеи и добри практики на правителствено и бизнес ниво са изключително важни за подпомагане на процеса на изготвяне на националните стратегически пътни карти за изпълнение на целите на Дигиталното десетилетие.