Най-после! Разследването за Възродителният процес се подновява!

Военни следователи ще трябва да установят агентите, работили за Държавна сигурност (ДС) по линия на „Възродителния процес“ по региони. Те трябва да бъдат разпитани в качеството на свидетели какви задачи са им поставяли водещите офицери и тяхното изпълнение. Също така да се установи къде се съхраняват агентурните дела на агентите, да се изискат и приложат оперативните дела.

Това е постановил майор Кирил Пейчинов от Военно-окръжна прокуратура София по повод сигнала от председателя на ДПС и ПГ на ДПС Делян Пеевски, научи 24rodopi.com от репресирани от тоталитарния режим, които бивши лагерници от Белене вече са получили документа от държавното обвинение.

Припомняме, че лидерът на Движението, заедно с депутати, призова за провеждането на справедлив съдебен процес и ефективни присъди за виновниците за т.нар. “Възродителен процес”, както и лицата, участвали в изпълнението му.

Военно-окръжната прокуратура възлага да се установят и разпитат, респективно да се проведе допълнителен разпит, на пострадалите, спрямо които е била упражнена репресия от служители на държавния апарат на НРБ – в какво се е изразявала същата, къде, кога, как и от кого са се осъществявали инкриминираните действия.

Досъдебното производство е образувано на 31 януари 1991 година и водено срещу Тодор Христов Живков, о.з генерал-полковник Димитър Иванов Стоянов-бивш министър на вътрешните работи. На 20 юли 1993 година делото е било с обвинителен акт във Върховния съд спрямо Тодор Живков, Георги Иванов Атанасов и генерал-полковник Димитър Стоянов. На следващата година делото е върнато за допълнително разследване поради допуснати съществени нарушения. На 19 декември 1997-ма делото е отново внесено, а на 28 април 1998-ма повторно върнато за дораследване. Досъдебното производство е било многократно спирано и възобновявано, припомнят от Военно-окръжна прокуратура.

Към настоящия момент Тодор Живков, Георги Атанасов и генерал-полковник Димитър Стоянов са покойници.

„С постановлението за образуване на досъдебното производство на 31 януари 1991 година е била поставена рамката на делото в досъдебната му фаза. Съобразно теорията и наложилата се практика, не е налице пречка наказателното производство да започне по един текст от Наказателния закон, а да приключи с предявяване на обвинения на конкретни лица по друг, с оглед събраните доказателства“, се посочва още в постановлението на Военно-окръжната прокуратура в София по повод сигнала от страна на председателя на ДПС Делян Пеевски, в който се излагат данни, че „лица от агентурата на Държавна сигурност са били инфилтрирани сред българските мюсюлмани и с действията си са били съпричастни при извършените престъпления при осъществяването на т.нар.“Възродителен процес“.

Сподели