Частните съдебни изпълнители (ЧСИ) в България настояват за актуализация на таксите, които не са променяни от 2006 г., както и за разширяване на техните правомощия. Това стана ясно по време на международна работна среща между съдебни изпълнители от България и Гърция.
Системата на частното съдебно изпълнение е в криза
Системата на частното съдебно изпълнение в България изпитва сериозни затруднения вече пет години. Според доклад, представен на срещата и цитиран от „Сега“, кризата се отразява негативно не само на частните съдебни изпълнители и техните служители, но и на приходите в държавния бюджет. Персоналът на ЧСИ е намалял с 30%, а към момента в страната работят само 180 съдебни изпълнители.
Малките и средни кантори са застрашени
От Камарата на частните съдебни изпълнители алармират, че малките и част от средните кантори са на ръба на прекратяване на дейността си. Пример за сериозната икономическа промяна е, че минималната работна заплата през 2006 г. е била 160 лв., докато през 2024 г. тя ще достигне 933 лв. Средната заплата също е нараснала значително – от 355 лв. до 2173 лв.
Опасност от връщане към модела на държавно изпълнение
Председателят на Камарата на частните съдебни изпълнители Георги Дичев предупреди, че България може да се върне към модела на държавни съдебни изпълнители, ако не бъдат предприети спешни мерки. Той подчерта, че без частното изпълнение, актовете на съдилищата биха били само „лист хартия“, без реална стойност.
Примери за проблеми в изпълнителната система
Дичев даде конкретни примери за неактуализирани такси: запор върху имущество при частен съдебен изпълнител струва 15 лв., а вписването на запор в Агенцията по вписванията – 40 лв. В същото време европейските държави отдавна са пренасочили усилията си към доброволни мерки спрямо длъжниците, докато в България тези процеси остават застинали.
Нови възможности за частните съдебни изпълнители
ЧСИ виждат потенциал за разширяване на своите дейности, като например установяване на факти, което вече се прилага в Гърция. Гръцките съдебни изпълнители съставят официални документи, използвани като доказателство в съда при случаи като неизпълнение на съдебни решения за родителски права или спорове за недвижимо имущество.
Установяване на факти и нови правомощия
Процедурата по установяване на факти може да се използва в различни ситуации – проверка на имоти след наем, документиране на щети или шумови нарушения. В Северна Европа това съставлява около 80% от работата на съдебните изпълнители.
Доброволно изпълнение – бъдещето на съдебната система?
Частните съдебни изпълнители също смятат, че могат да поемат доброволното изпълнение на задълженията, преди да се намеси съдът. През 2020 г. беше направен опит за въвеждане на тази практика с промяна в Гражданския процесуален кодекс, но така и не се стигна до приемането й. В условия на икономически кризи, доброволното изпълнение става все по-важно за защитата на гражданите и бизнеса.
Връчване на документи по граждански дела
Друга възможност за разширяване на правомощията на ЧСИ е връчването на документи по граждански дела, което ще улесни процеса на изпълнение и ще доведе до по-голяма ефективност в съдебната система.