Спомен за влизането на Червената армия у нас: “Мъка, тормоз, работа“

Днес се навършват 80 години от преврата на 9 септември през 1944 година и влизането на Червената армия у нас. На този ден е свалено правителството на Константин Муравиев, след което на власт идва Отечественият фронт. По този повод Държавната агенция „Архиви“ публикува невиждани досега документи, свързани с окупацията.

За едни днешният ден е символ на победа, за други обаче остава белег. Емил Иванов е само на две, когато Червената армия стъпва у нас. Семейството му е родом от Ломската сталийска махала. Баща му работи като учител в селото. Малко след окупацията – изчезва безследно.

Каква е историята

„На 5 октомври идва прислужникът в общината и го вика да си занесе униформата. Отива в общината и го чакаме да се върне. Още го чакаме. Заедно с други 10 човека от селото“, разказва Емил пред Bulgaria ON AIR.

Той споделя съдбата на много други, чиито роднини са били репресирани. Дълго време е наричан фашист. Майката на Емил – Ценка Горанова, днес вече е на 103 години и още помни онези времена.

„Мъка, тормоз, работа“, спомня си Ценка.

Митът е разбит

Макар на много места червеноармейците да са посрещани с цветя и песни, скоро митът е разбит, разказват архивите. Започват грабежи, изнасилвания, издевателства и убийства.

„Този властови модел в източноевропейските страни е такъв – стъпва Червената армия, Комунистическата партия се разполага в ключови властови позиции. За мен най-значимият е един закон от 1947 година, с който държавата обезщетява жертвите“, каза председателят на Държавна агенция „Архиви“ доц. Михаил Груев.

И днес Емил продължава да търси останките на баща си, за да го изпрати по християнски.

„Аз го приех като мой дълг. Не мога да си отида от този свят, без да знам къде са на баща ми костите“, сподели той.

Сподели