Старият русчуклия Еберхард Унджиян – виден български естествоизпитател и музеен работник, почина. Това съобщиха от Регионален исторически музей – Русе в официалната им страница във фейсбук късно вчера.
Името му свързваме със зоологическите му изследвания, с активната му природозащитна дейност в Русенския край и с дългогодишните му усилия да осигури по-добри условия за развитието на отдел Природа на регионалния музей в Русе.
Той е роден на 7 юли 1934 в Берлин в семейството на арменец и германка. В началото на 1944 семейството се преселва от Майсен в България и младият Еберхард завършва френски колеж и гимназия, а през 1958 и биология в Софийския университет със специализация към Катедрата по зоология на гръбначните животни.
За кратко време е учител в Образцов чифлик край Русе и работи в Института по рибарство във Варна. Цялата му по-нататъшна професионална биография преминава като завеждащ отдел Природа на Регионалния исторически музей в Русе, какъвто е в продължение на 34 години.
В том 28 на Известията на Русенския музей, който предстои да излезе до края на месеца, проф. Златозар Боев представя най-важните моменти от живота на естественика, зоолога и орнитолога Еберхард Унджиян, наситен с премеждия и превратности.
В текста се представя за първи път библиографията на Е. Унджиян – общо 242 публикувани и 8 непубликувани трудове за периода 1955-2022 г.
Тъй като голяма част от статиите са публикувани в регионални, малотиражни и по-труднодостъпни издания, биобиблиография на Е. Унджиян ще бъде важна за оценката на неговата природозащитна и просветно-културна дейност, както и за опазването и опознаването на част от българската природонаучна литература.