Виното от грозде от сорта “Рубин“, сравнено с виното от друго два сорта – “Каберне совиньон“ и “Гъмза“, отгледани в региона на Централна Северна България, показва изключителен потенциал да натрупва големи количества фенолни съединения и да изявява висока биологична антиоксидантна активност.
Това показва изследване на учени от Института по лозарство и винарство в Плевен (ИЛВ).
Освен антиоксидантна активност и способността да улавя вредните свободни радикали, учените доказват и антивирусна, противоракова, антибактериална активност на тези фенолни съединения във виното, както и ползи за сърдечно-съдовата система като намаляване на мастните отлагания върху стените на кръвоносните съдове.
Това изследване идва в потвърждение на т.нар. Френски парадокс, който потвърждава, че умерената консумация на вино при диета, богата на мазнини, може да бъде полезна за здравето като влияе положително върху сърдечно-съдовата система, коментира пред Агри.БГ доц. Димитър Димитров от от отдел “Селекция, винарство и химия“ в ИЛВ.
В момента в института се провежда проект, който да покаже ефекта от контакта на дъбовия чипс с червеното вино от сорта “Рубин“.
Проектът изследва резултатите от добавянето на различни видове дъбов чипс – български, американски и френски в различен етап от процеса на ферментация на гроздето, като той престоява във виното до 6 месеца.
“Това е технологична практика, при която от дъба се извличат допълнителни феноли, които са нетипични за виното, но които също имат биологични активности и по този начин получаваме вина с още по-високи нива на фенолни съединения от този сорт“, разказа доц. Димитров.
Резултатите показват, че чистосортовите вина, които обикновено имат около 60% биологична активност, тоест могат да елиминират вредните свободни радикали, след третиране с дъбов чипс тази биологична активност нараства до 82-84%, което се оценява от учените като високо повишение на ползите от напитката.
“Тези фенолни съединения, които се извличат от дъбовия чипс, влияят не само върху биологичния потенциал, но и върху цялостната органолептика на виното, като се появяват нови вкусове и аромати, виното става по-плътно, по-натоварено, по-тежко“, допълна още доц. Димитър Димитров.
Виненият сорт “Рубин“ бе звездата в открит ден в ИЛВ-Плевен, а площите с него в страната постоянно се увеличават, твърдят учените.