Хънтър Байдън изненадващо се призна за виновен, за да избегне данъчен процес след присъдата си за оръжие

Хънтър Байдън се призна за виновен по федерални данъчни обвинения в четвъртък в изненадващ ход, който позволява на семейството на президента Джо Байдън да избегне необходимостта да изтърпи друг вероятно смущаващ и болезнен наказателен процес срещу сина на президента.

Неговото зашеметяващо решение да се признае за виновен по обвинения в престъпления и престъпления, без да се възползва от сделката с прокурорите, дойде часове след като трябваше да започне подборът на съдебни заседатели по делото, обвиняващо го, че не е платил най-малко 1,4 милиона долара данъци.

Синът на президента вече беше изправен пред потенциално време в затвора след присъдата му през юни в процес, който излъчи нелицеприятни и неприлични подробности за борбите му с пристрастяването към крек кокаин.

Въпреки че решението на президента Джо Байдън да се оттегли от президентските избори през 2024 г. намали потенциалните политически последици от данъчното дело, процесът се очакваше да носи тежки емоционални последици за президента в последните месеци от неговата пет десетилетия дълга политическа кариера.

Повече от 100 потенциални съдебни заседатели бяха доведени в съдебната палата, за да започнат процеса на избиране на комисия, която ще реши дали той е виновен по обвинения в престъпление и престъпление по, според прокурорите, четиригодишна схема за избягване на плащането на поне 1,4 милиона долара данъци докато привлича милиони долари от чуждестранни бизнес субекти.

Но адвокатът на защитата Абе Лоуел каза на съдията, че доказателствата срещу Хънтър Байдън са „огромни“ и че синът на президента иска да разреши случая с това, което се нарича Алфорд, при което обвиняемият твърди, че е невинен, но признава, че прокурорите имат достатъчно доказателства за осигуряване на присъда.

Прокурор призова окръжния съдия на САЩ Марк Скарси да отхвърли предложеното обвинение, като каза, че Хънтър Байдън „няма право да се признае за виновен при специални условия, които се отнасят само за него“.

„Хънтър Байдън не е невинен. Хънтър Байдън е виновен“, каза прокурорът Лео Уайз.

Уайз каза, че не е достатъчно Байдън да признае, че правителството разполага с достатъчно доказателства, за да го докаже за виновен, и иска той да признае, че фактите, изложени в обвинителния акт, са верни.

Прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер каза, че „не е в състояние да коментира“ плановете на Хънтър Байдън да промени молбата си. Президентът Джо Байдън каза, че няма да помилва или смекчи присъда, постановена срещу сина му. Попитан отново в четвъртък дали президентът би помилвал Хънтър, Жан-Пиер каза: „Все още не“.

Молба в последния момент би позволила на Хънтър Байдън да избегне втори наказателен процес само за месеци. Той беше осъден през юни в Делауеър по три престъпления за пистолет, който купи през 2018 г.

Очакваше се данъчният процес да постави в центъра на вниманието неговите чуждестранни бизнес сделки, които републиканците прекараха години в проверка, за да обвинят баща му – без доказателства – в корупция във връзка с работата на сина му в чужбина.

Потенциалните политически последици от процеса само седмици преди президентските избори може да са избледнели донякъде след решението на президента Байдън от юли да се откаже от надпреварата през 2024 г. Но президентът е дълбоко загрижен за благосъстоянието на сина си, така че един съдебен процес вероятно ще му тежи тежко през последните месеци от неговата петдесетилетна политическа кариера.

Хънтър Байдън влезе в съдебната зала, държейки се за ръце със съпругата си, Мелиса Коен Байдън, и обграден от агенти на Тайните служби. Първоначално той се призна за невинен по обвиненията, свързани с неговите данъци от 2016 г. до 2019 г., и неговите адвокати посочиха, че ще твърдят, че не е действал „умишлено“ или с намерението да наруши закона, отчасти поради добре документираните му се бори със зависимостта от алкохол и наркотици.

Хънтър Байдън се съгласи да се признае за виновен в данъчни престъпления миналата година в сделка с Министерството на правосъдието, която би му позволила да избегне съдебно преследване по делото за оръжие, ако не се намесва в неприятности. Но споразумението се разпадна, след като съдия постави под въпрос необичайни аспекти от него и впоследствие той беше обвинен в двата случая.

Решението му да промени молбата си в четвъртък дойде, след като съдията издаде някои неблагоприятни предварителни решения за защитата, включително отхвърляне на предложен експерт по защита, нареден да свидетелства за пристрастяване.

Скарси, който беше назначен на съдийската скамейка от бившия президент Доналд Тръмп, също наложи някои ограничения върху това какво ще бъде позволено на съдебните заседатели да чуят за травматичните събития, които според семейството, приятелите и адвокатите на Хънтър Байдън са довели до пристрастяването му към наркотици.

Съдията забрани на адвокатите да свързват борбите му със злоупотребата с вещества със смъртта през 2015 г. на брат му Бо Байдън от рак или автомобилната катастрофа, която уби майка му и сестра му, когато той беше малко дете.

В обвинителния акт се твърди, че Хънтър Байдън живее охолно, като същевременно пренебрегва данъчния закон, харчейки парите си за неща като стриптизьорки и луксозни хотели – „накратко, всичко освен данъците си“.

Адвокатите на Хънтър Байдън бяха поискали от Скарси да ограничи и прокурорите подчертавайки подробности за разходите му, включително плащания, направени на стриптизьорки или порнографски уебсайтове. Съдията каза в съдебните документи, че ще поддържа „строг контрол“ върху представянето на потенциално непристойни доказателства.

Прокурорите казаха, че искат да представят доказателства за задграничните сделки на Хънтър Байдън, които са били в центъра на републиканските разследвания на семейство Байдън, често търсещи – без доказателства – да обвържат президента с предполагаема схема за търговия с влияние.

Екипът на специалния прокурор е планирал да накара бизнес съдружник на Хънтър Байдън да свидетелства за работата им за румънски бизнесмен, който според прокурорите се е опитвал да „повлияе на политиката на правителството на САЩ“, докато Джо Байдън е бил вицепрезидент.

Присъдата по присъдата на Хънтър Байдън в Делауеър е насрочена за 13 ноември. Той може да получи до 25 години затвор, но като извършител за първи път, той вероятно ще получи много по-малко време или ще избегне изцяло затвора.

Сподели