СНИМКА на селска къща от миналия век подпали мрежата

Българска история пусна снимка на съвсем обикновена средностатическа селска българска къща и това предизвика неочаквани реакции в мрежата.

„Къща в село Галата, Ловешко 1932 г.“, гласи текстът към кадъра. 

 

Ето част от коментарите:

Нали “присъствието” нямало последици? Хайде да ми покаже някой подобна съборетина от същия период в Западна Европа. Робството забави развитието на България във всички възможни сфери. И няколкото привилегировани села, в които са великите, китни, уникални двуетажни къщи, не променят общата картина на бедност, мизерия, насилия, религиозна дискриминация и тирания. Някои хора манипулират, че по време на “владичеството” било супер. Тази съборетина е резултат точно от “съжителството”. Има още хиляди негативни резултати, но ще се спра само на архитектурата. Последвайте Спомени отъ Турското робство, за да спрем неоосманистката пропаганда!

Забравяте една млака, но важна подробност. Голяма част от грабежите са се правели от местни. Хора, които не им се работи, а им е по-лесно да обират. Специално са си сменяли религията, за да получат длъжност към местната власт в империята, и после да си безчинстват на воля.  Има свидетелства за това и то писмени, не са измислици. Така че, преди да съдим с лека ръка, е добре да сме запознати с общата картина и причинно-следствената връзка между нещата.

Огромна част от кланената и грабежите над българското население са извършени от черкези, т.е. киркасци, татари, албанци, но и турци. Да, имало е и дьонмета българи, тук спор няма, но тези дьонмета не биха се появили без да имаше…присъствие…

В Холандия примерно се гордеят със сламените покриви, някои хора дори преднамерено си слагат такива. Поне във Вийхен го видях с очите си!

Сега наследниците на тези хора живеят в същото, но голямо и добре уредено село в прекрасни дву- и триетажни къщи, благодарение на труда, предприемчивостта и любовта към предците си!

Не може да се обобщава толкова повърхностно… И в момента можеш да покажеш снимка на палат 1000кв.м. с басейн, или незаконна къща в ‘гетото’ и да твърдиш съответно ‘колко хубаво или зле са живели през 2024г’ . Строежът на родната ми къща е започнал някъде 1931 -1933г. Камък и тухла (да, гредоред на подовете и таваните). Планирана за два етажа х 4 стаи, но поради смъртта на дядо ми е довършена от баба ми през около 1943 само частично – на един етаж със 6 стаи… Бе съборена някъде около 1993г – месец преди въвеждане на мораториума срещу одържавяване на частни жилища и земя за застрояване на жилищни сгради…. Бе с високи тавани, красиви извити прозорци, параден вход с широко стълбище и ‘ежедневен’ вход… Отпред – градинка с цветя (дворът не бе голям около 350-400кв.м. – в центъра на окръжен град )… Нищо общо с показаната на снимката…

Според шалварите на жената е ясно, какви са хората.

Сега там най-малката къща е на три етажа.

Нагледно хубава къща на имотни граждани от царско време

Някои български граждани от малцинствата и сега си живеят така.

Както някои се изразяват „при прекрасното царско време“!

Сподели