Тарифата за превоз на бежанец през цялата територия на България е скочила от 6000 евро на рекордните 10 000, казаха гранични полицаи пред „Телеграф“.
Причината за това са затегнатите мерки по браздата. От Главна дирекция „Гранична полиция“ отчетоха, че в момента на нощ се правят по около 300 опита за нелегално влизане у нас, докато миналата година са били по 1500. Въпреки това служителите очакват заради високите температури през септември бум на опитите за проникване в страната.
Групи
Групите, които напират да влизат у нас, са от 7-8 до 20-30 души. Обикновено влизат по два начина – режат оградата или я прескачат със стълби. По-различното е, че вече им се налагало да чакат понякога по 12-13 часа, докато теренът бъде свободен или в превод – докато няма граничари на мястото на пресичане. Групите, които прекарват мигранти, са ръководени от араби, българи или роми.
Разследващи коментираха, че колкото по-сложен е маршрутът и се прекарват дни в чакане на превоз, толкова цената пада, но и шансът за арест е по-голям (виж карето). Шофьорите, които се занимават с физическия превоз на бежанците, са най-често сирийци, следвани от българи и молдовци.
„На зелена граница водачите на всякакви МПС-та вече не слизат от тях, а стоят зад волана. Това се налага, защото, ако ги забележи някой, тръгват веднага, без да се интересуват кой се е качил и не се е качил“, разказаха гранични служители. Дават им се GPS координати до коя точка трябва да стигнат и те не се отклоняват от маршрута.
Видео
Всяка седмица трафикантите качват поне по 4-5 видеа в Тик-Ток, на които показват как преминават границата. Те са вид реклама, че са неуловими, като дори поставят мобилния си телефон в горния десен ъгъл на клипа.
Граничари обаче споделиха, че доста често кадрите са стари, но се премонтират, за да изглеждат актуални. Имало дори такива, на които на заден план от другата страна на оградата се виждат и наши полицаи, за които каналджиите обяснявали, че това са „техни хора“, на които плащат, за да ги пускат. „После се оказва, че уж „техните хора“ са ги задържали и въпросните лица вече са по бежански центрове“, допълват униформени.
Набиране
Основната роля на българите в групите за трафик е да търсят социално слаби лица и да ги вербуват за шофьори. Ако не могат да шофират, ги карат да взимат возила на тяхно име. На въпрос какъв метод използват в момента каналджиите, полицаи обясниха, че всичко, което може да се движи и е на 4 колела, се използва.
Най-евтино е 6000 евро, но вървиш 40 км пеша
Най-евтината тарифа за превоз на нелегални мигранти е 6000 евро на човек. Уловката обаче е, че хората трябва да вървят около 30-40 км пеша, след като веднъж проникнат през зелена граница, обясниха запознати. След като стигнат на дадени координати, те спират и чакат да ги вземе трафикантът.
Обикновено прекарват по 4-5 дни в очакване, като е имало случаи, след като ги арестуват, да признават, че и по 2 седмици са чакали да ги натоварят. Бежанците с повече пари не губят това време. „Те плащат по Е10 хил., но ги взимат с превоз, преспиват една нощ в Елин Пелин или Костенец, след което директно ги прехвърлят през българо-сръбската граница“, допълниха запознати.