Кириакос Мицотакис каза тъжната истина за българските работници в Гърция

Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис заяви, че е мит разпространявана през последните дни от медии и анализатори в страната му информация, че Гърция вече е по-зле като доходи дори и от България. На днешното заседание на правителството в Атина Мицотакис направи и сравнение на минималната работна заплата в двете държави, предаде БНР.

На съвещанието Мицотакис каза, че основната цел на неговото правителство, както и най-добър отговор на скъпотията, е постоянното увеличаване на доходите на гърците. Мицотакис добави, че това и продължава да прави правителството и допълни, че ще има възможност да каже повече за всичко това на речта си за откриването на Панаира в Солун на 7 септември, когато гръцките премиери очертават икономическите и финансови параметри на управлението си.  

„За да можем, разбира се, за да отговорим на някои от митовете, които се разпространяват и които представят Гърция като по-лоша от България“, каза той.

„Напомням ви, че България е с минимална работна заплата от 477 евро, докато в Гърция тя е 830 евро. Гърция, която е на второ място по ръст на брутния вътрешен продукт на глава от населението и страна, в която индексът на потреблението, който може би е най-показателен, защото включва всички разходи на домакинствата, непрекъснато се подобрява“, заяви премиерът.

Поводът за коментара на Мицотакис бяха публикации в гръцката преса, получили широк отзвук в социалните мрежи, които бяха озаглавени „Как гръцките работници станаха най-бедните в Европа, дори в сравнение с България?“.

Те се позоваваха на последното издание на гръцкия Център за планиране и икономически изследвания (KEPE), подписано от анализатора Власис Мисос, че Гърция вече се нарежда на последно място по отношение на средната заплата за начислен работен час, изчислена по обща покупателна способност, като гръцките работници са по-бедни от българите.

Гръцкото бизнес издание „Нафтемборики“ коментира, че Гърция и досега е изоставала от държавите от бившия Източен блок по отношение на покупателната способност, но единственото „утешение“ досега било, че България доскоро била с една стъпка под гърците, но това вече не било така.

Сподели