В тихото германско градче Хайлброн, провинция Баден-Вюртемберг скромно живее със семейството си 84 – годишният Дитер Шварц.
Дитер Шварц
През 1963 г. Шварц се жени за Франциска Вайперт. Двамата живеят в Хайлброн и имат две дъщери Реджин и Моника. Той е силно повлиян от членството си в протестантската свободна църковна общност.
Именно протестантската етика е основата на капитализма, но не този, който ние в България познаваме с показните празни от смисъл мутри и олигарси, които усвояват ресурси наготово, а капитализмът – основан на съзидание, пестеливост и аскетизъм. Създаването на капитал като богоугодно дело е в основата на протестантската етика, описано от Макс Вебер.
Известно е, че Шварц много пази личния си живот до такава степен, че не съществуват медийни записи на Шварц, и той отказва всякакъв вид интервюта. Междувременно е известно, че съществуват само няколко негови снимки в пресата или в търсачката на изображения в Google.
Той никога не е давал интервюта, нито е искал да правят репортажи за него. Дори и в собствения си град, Хайлброн (Баден-Вюртемберг) много от съседите му едва ли биха го разпознали, ако излезе на разходка на улицата, пише agroplovdiv.bg
Всъщност цялото градче почти не го познава, въпреки че е роден и израснал там.
Всяка година симпатичният възрастен човек подава данъчната си декларация.
Това е събитие, което цяла Германия очаква с нетърпение.
Тайната е в това, че този документ статистически превръща цялата провинция в района с най-висок среден доход на населението в Германия, въпреки че доходът на жителите му не е по различен от останалата част на страната.
Всъщност Дитер Шварц е най-богатият германец с богатство от 42 милиарда евро.
Знаете ли кой е най-богатият германец?
Той е собственик на веригата Лидъл, както и на веригата Кауфланд – мечтаният оазис за българският пенсионер.
Дитер Шварц
Когато започва бизнеса си през 1973 година не може да използва името си, тъй като означава „черно“ и създава лоши асоциации.
Затова купува правата на името на съдружник на баща си,с фамилия Лидл като заплаща за него днешни 500 евро.
Другото вече е позната история…