“Зеленият октопод“ блокира строителството на язовири

Освен магистрали, тунели, пътища, обекти от енергетиката, туристически зони, лифтове и ски писти, зелените блокират и изграждането на нови язовири, пише сайтът „Еко Новини“.

Нагледен пример е случаят с язовир Яденица в Рила. Той трябваше да бъде построен за снабдяване на населението с чиста рилска вода, и същевременно за производство по най-екологичен начин на електроенергия. 

Зона Ниска Рила, в която попада язовирът, е приета от Министерство на околната среда и водите, когато министър е Борислав Сандов, а заместник министър е Тома Белев. Зоната е одобрена от Министерския съвет на Кирил Петков през 2022г.

Учудващото в случая е, че по това време същият Министерски съвет приема програма на  министерство на енергетиката  за модернизация и увеличаване на капацитета на ПАВЕЦ Чаира. Най -важната част от нея  е строителството на язовир Яденица.

Мотивите на еколозите са, че язовирът би навредил на популацията на рибата  Главоч, въпреки че тя е разпространена в цяла Европа и на Балканите.

Какво е зона Ниска Рила, в която влиза язовир Яденица?

От над десетилетие зелени организации водят война с ВЕЦ-овете. Затова зелени организации офанзива през 2023г. Освен високите части на Рила, където е Националният парк, както и средните части, където е Рила буфер, се обособи Ниска Рила. В нея се опазват още 40 вида от флората и фауната. Основни цели за опазване са рибата главоч и кукумявка.

Реално цялата планина Рила влиза в различни видове защитени зони, в които са забранени за почти всички видове човешки дейности, спорт, пашуване и отглеждане на животни, се посочва в публикацията.

На 28 април 2022г. Националният съвет по биоразнообразие, под ръководството на тогавашния зам. министъра Тома Белев, приема, че в Ниска Рила ще се опазват още много допълнителни животински и растителни видове и местообитания.

В тази зона попада и язовир Яденица, който трябва да се разшири, за да може ПАВЕЦ Чаира да се превърне „най-голямата батерия в региона“.

Това няма как да стане, след като Министерство на околната среда и водите включи още 40 вида за опазване в зона Ниска Рила. Тоест всеки един квадратен метър от Ниска Рила е обект на опазване и всякакви дейности, особено строителство са забранени.

За министерство на енергетиката, за енергийната система на страната и енергийната сигурност този 100% екологичен проект е изключително важен.

Kакто много често се случва, интересите на някои от зелените екологични организации са над тези на държавата и хората, какъвто е ПАВЕЦ“ Чаира“. Жалко е, че този така необходим проект, както и много други, няма да се случи, поради частни финансови и политически интереси на зелените.

Сподели