Дунав се превърна в път с препятствия за мнозина, които плават. Нивата на водата спаднаха тревожно в няколко части на Румъния и се появиха опасни плитчини.
За корабите става все по-трудно да се движат. Особено страшно е за товарните. Те вече превозват много по-малко товари, за да избегнат засядането. Метеоролозите нямат добри прогнози и твърдят, че няма да има валежи в близкия период, а нивото на река Дунав ще продължи да спада.
Моряците имат все по-голям проблем да плават, все по-често виждат пред себе си „острови“ вместо река. При Корабия, където Дунав разделя България и Румъния, корабите едва се разминават.
„Не мисля, че нивото на водата някога е било толкова ниско, тези брегове не са съществували. Когато бях малък, можеше да падне до около 5 метра“, казва местен жител.
Нивото на водата на места падна до едва 2,5 метра, което е минималният минимум според препоръките на Комисията за корабоплаване по река Дунав.
Оттокът обаче е основният проблем и се доближава до половината от многогодишната средна стойност за август. Лодки с туристи са заседнали в туристическото пристанище, където нивото на водата е около метър.
Разполагаме с 41 кейови места за екскурзионни лодки. В този момент собствениците са извадили лодките си, виждате ги на брега на Дунава, изтеглили са ги на друга част“, казва Даниел Албу, обществен администратор на Корабия.
На едно място Дунав е с цели 30 сантиметра под „нормалното ниво“. Поради това много туристически лодки не могат да напуснат пристанището, а шлеповете не могат да стигнат до силозите.
Липсата на драгиране в критичните зони по река Дунав също засяга сериозно фермерите в района.
„Преди една година само на това товарно място се товареха 100 000 тона зърно. Сега всичко става с коли. Разходите са по-високи и цената за земеделските производители е много по-ниска от тази, която трябва да получат за зърно“, обяснява Мариана Керой, който управлява силозите.
Вместо да товарят корабите с 1500 тона, да речем, те товарят 1100, 1000 тона. Превозват по-малко товари, очакват се загуби. На тези критични точки нека не минават с 6 или 8 шлепа“, казва Йон Неаку, ръководител на корабоплаването.
Обстановката е драматична по цялото течение на реката. Нивото на водата е с десетки сантиметри по-ниско от нормалното близо до няколко пристанища. В Чернавода и Джурдже тенденцията продължава да намалява, според хидролозите.
Властите започнаха отпушване в района на Корабия и при моста Черна вода. Дебитът ще намалее до края на седмицата, когато вали, но не достатъчно, за да се повиши нивото на водата до безопасен минимум.
Преди две години Дунав беше осеян с острови заради сушата. Стотици плавателни съдове заседнаха, а закъсалите моряци платиха до 5000 евро всеки, за да спасят кораба си.