Луната вече има своя собствена „часова зона“

Отчитането на времето на Луната е по-сложен проблем, отколкото може да си представите, пише Futurism. Не става въпрос само за това, че Луната няма денонощен цикъл като Земята – или че един „ден“ на Луната е равен на около 29,5 дни на Земята.

Поради странните принципи, предсказани в теорията на относителността на Айнщайн, самото време тече малко по-бързо на повърхността на Луната, отколкото на нашата планета. Разликата е изключително фина – едва 56 до 57 микросекунди по-бързо от това, което отмерват атомните часовници на Земята всеки ден.

Но когато става дума за провеждане на научни мисии и изпращане на космически апарати там – които всички изискват изключително прецизни изчисления – тези разлики се натрупват.

Сега, ново изследване, публикувано в списание „The Astronomical Journal“, описва система за съгласуване на лунното време със земното време, което според авторите може да бъде ключово не само за изследването на Луната, но и в бъдеще за космоса.

„Това е като да имаме цялата Луна синхронизирана с една ‘часова зона’, настроена спрямо гравитацията на Луната, вместо часовниците постепенно да се разминават със земното време,“ казва съавторът на изследването Биджунат Патла, физик от Националния институт по стандарти и технологии, в изявление относно работата.

Предложеното от изследователите решение включва много сложна математика, но същността му е, че техният метод се основава на използването на центъра на масите между Земята и Луната като референтна рамка.

Часовници, разположени в орбита на точките на Лагранж – точки в пространството, където малък обект под гравитационното влияние на два по-големи може да остане на същата позиция спрямо тях – ще служат като „времеви трансферни връзки“ между Земята и Луната, защото тези орбитални точки „предоставят среда с нисък шум от ускорение“, която позволява на учените лесно да коригират относителността, пишат изследователите в своето проучване.

Тъй като не става въпрос само за гравитацията на тези две небесни тела, изследователите включват и редица параметри, които отчитат приливното влияние на други планети и Слънцето.

Сподели