Жилищната криза в Съединените щати се превърна в един от основните въпроси на президентската кампания. Високите лихви доведоха до стагнация на пазара на недвижими имоти, покачване на наемите и намаляване на предлагането, пише Financial Times.
Осемдесет и четири процента от гласоподавателите в суинг щатите казват, че жилищните разходи са основна грижа, според проучване на Центъра за народна демокрация.
Експерти казват, че двугодишните усилия на Федералния резерв за борба с инфлацията са направили купуването на жилища недостъпно за много американски граждани. През юли тази година разходите за жилища бяха близо 90% от регистрираната инфлация.
Очаква се Фед да намали лихвите през септември тази година, но ефектът ще бъде постепенен. Лихвите по 30-годишните ипотечни кредити паднаха до 6,47%, но това е много по-високо от 2,65% в началото на 2021 г.
За тези, които не могат да си купят апартамент, наемът остава скъп. Изданието дава пример с Аризона, където за наем на апартамент с две спални се изисква годишен доход от почти 70 000 долара, което е почти двойно повече от средния доход от 37 209 долара.
В последния отчет за индекса на потребителските цени разходите за разходите, свързани с жилищата, представляват почти 90% от инфлацията, регистрирана през юли.
„Част от американската мечта е собствеността на дома. А за толкова много хора американската мечта се превърна в кошмар“, казва Антюан Сийрайт, стратег на демократите, цитиран от изданието.