„Вирусът оропуш, по-известен като вирусът на ленивеца, е открит още през 1955 г.
За него обаче няма ваксина, защото не представлява обществена опасност за здравето на хората“, това заяви в ефира на NOVA здравният консултант на Столичната община и бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Тодор Кантарджиев.
„При него попадат генетични елементи от други вируси. Така се появяват нови вируси.
Той е характерен за Латинска Америка. Всички внесени случаи през последните месеци, са от туристическите дестинации на Куба. Той се предава от насекоми. Най-често това са дребни мухи и комари. Разпространители обаче са и птици и дребни бозайници като ленивеца”, посочи професорът.
„Хора туристи от Куба са се заразили от този вирус. Става въпрос за типичен арго-вирус, т.е. предаван е от насекоми и членестоноги. Най-често се предава от животни на човека и от кръвосмучещи насекоми от болен човек на друг болен човек“, допълни той.
„Трябва да се направи така, че да не се допусне разпространяване на болестта в Европа. Когато е в природата и се предава от комари от животно на животно, е възможно генетичен материал да попадне в него и да се измени“, каза още проф. Кантарджиев.
По думите му този вирус причинява симптоми, подобни на тези на денгата.
„Около 7 дни след ухапване от комара има много силна болка в мускулите, обездвижване и висока температура. Понякога има усложнения и в мозъците на пациентите”, обясни здравният експерт.
Във връзка с маймунската шарка, той изтъкна, че от началото на годината има регистриране 27 000 случая. По думите му, притеснителното е, че 1400 от заразените са починали.