Валенсия 1:2 Барселона, Педри се завърна в игра

Валенсия и Барселона играят при резултат 1:2 на „Местая“ в мач от първия кръг на Ла Лига. Уго Дуро откри резултата в 44-ата минута, а Роберт Левандовск изравни дълбоко в добавеното време на първата част. Полякът се разписа за втори път в 49-ата минута от дузпа.

Каталунците стартираха добре и в първите десет минути имаха предимство. Ламин Ямал пък няколко пъти показа техниката си и затрудни защитата на съперника. След това начало обаче дойде силен период за Валенсия. Началото бе остро центриране, което Рафа Мир не успя да засече. Малко по-късно след отличен пробив на Андре Алмейда Кубраси се намеси, но за малко да си отбележи автогол. За негово щастие топката мина покрай вратата. При последвалия ъглов удар Уго Дуро бе оставен непокрит и стреля с глава, но ударът бе неточен.

След кратко затишие и пауза за вода Валенсия завърши по-силно първото полувреме. Уго Дуро не успя да уцели вратата от няколко метра, но за негово щастие страничният съдия вдигна флаг за засада. Малко по-късно Дуро засече с глава центриране на Диего Лопес и прати топката в мрежата. Същият рефер отново вдигна флага, но разглеждането с ВАР показа, че засада няма и „Местая“ избухна.

Барса опита веднага да отговори и беше близо. Пробив на Левандовски завърши с подаване към Касадо, чийто удар от прекрасна позиция бе блокиран. Последва груба грешка на Тер Стеген, който подари топката на играч на съперника. Топката стигна до Дуро, който я насочи към мрежата покрай вратаря, но Кубарси изби пред голлинията. Домакините горчиво съжаляваха за тази ситуация, тъй като добавеното време на първата част предложи още една ситуация и тя доведе до изравняване. Центриране на Балде намери Ямал, а той пусна успоредно на голлинията към Левандовски, който се разписа.

Това развитие активизира домакините и те бързо стигнаха до две опасни ситуации пред вратата на Тер Стеген, но не и до точен удар. Кубраси пък трябваше да благодари на съдията, който не му показа втори жълт картон в една ситуация, а имаше пълно основание да го направи, след като бранителят спря Дуро с нарушение. В 64-ата минута на терена се появи Педри, който не бе играл от юли, когато получи контузия по време на Евро 2024.

Новият треньор на Барселона Ханзи Флик залага на двама юноши в халфовата линия за първия си официален мач. Германецът пуска доста рискован състав за гостуването на Валенсия. 17-годишният Марк Барнал и 20-годишният Марк Касадо ще действат в средата на терена, а пред тях ще е Рафиня. Бернал ще направи дебют за първия отбор, а Касадо е играл в пет мача за тима.

Една от причините за този ход на Флик са проблемите в средата на терена. Илкай Гюндоган, Гави и Френки де Йонг са контузени. Педри е възстановен, но започва мача на пейката, а новото попълнение Дани Олмо не е в групата. По време на предсезонната подготовка Флик обяви, че е впечатлен от работата в академията на Барса и ще разчита на някои от младите играчи и още на старта им гласува доверие. В защитата ще действа 17-годишният Пау Кубарси, а в атака Ламин Ямал.

ВАЛЕНСИЯ – БАРСЕЛОНА 1:2
1:0 – Дуро (44)
1:1 – Левандовски (45 6)
1:2 – Левандовски (49-д)

ВАЛЕНСИЯ: Мамардашвили, Тиери, Москера, Ярек, Васкес, Пепелу, Хави Гера, Алмейда, Диего Лопес, Рафа Мир, Дуро
БАРСЕЛОНА: Тер Стеген, Кунде, Кубарси, Иниго Мартинес, Балде, Бернал, Касадо, Ямал, Рафиня, Феран Торес, Левандовски