Шест точки делят Франция и САЩ, Ябуселе заби през ЛеБрон

Време е за финала на баскетболния турнир при мъжете на Олимпийските игри в Париж. Три години след като премериха сили в битката за златото в Токио, сега националните отбори на Франция и САЩ отново посягат към олимпийската титла в директен дуел помежду си. Сблъсъкът между домакините на надпреварата и големите фаворити за пети пореден триумф на олимпиади започна тази вечер от 22:30 часа българско време в зала “Аккор Арена” в Париж.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Битката за златото започна по впечатляващ начин, след като първо ЛеБрон Джеймс направи зрелищна забивка, а след това Виктор Уембаняма и Девин Букър си размениха по една тройка. Защита почти не се играеше в откриващите малко повече от 60 секунди, като Никола Батум и Уембаняма поведоха французите към преднина при 7:5. Веднагически обаче Щатите обърнаха с точен изстрел зад дъгата на Кевин Дюрант, след като преди това ЛеБрон „залепи“ с чадър Гершон Ябуселе на таблото – 7:8. Малко след това крилото на Реал Мадрид си върна с мощна забивка след хубав пас на Уембаняма за 9:10, а секунди по-късно младата звезда на Сан Антонио Спърс отбеляза седмата си точка в мача за 11:10. Джеймс пък направи страхотна асистенция зад гърба за поднасяне на Букър, а в средата на периода центърът на „петлите“ Руди Гобер влезе, за да помага в подкошието – 11:12.

За отбора на САЩ пък на паркета се появи Джейсън Тейтъм, който не игра в полуфиналния сблъсък със Сърбия. Този път Стеф Къри не можа да повтори невероятния си старт от мача с „плавите“, но пък Тейтъм направи разликата три точки при 11:14. Две минути преди края на първата четвърт резултатът сочеше 13:17 в полза на селекцията на Стив Кър след тройка на Антъни Едуардс. Гобер пък имаше солиден принос в играта на „петлите“ след влизането си и вече бе записал 2 точки, 2 борби и 1 асистенция за около 4 минути. Едуардс обаче се възползва от мисмача срещу френския център и го изтегли на тройката, вкарвайки му тройка на главата за 15:20, като това бе и крайният резултат след една четвърт игра.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

В самото начало на втората част олимпийските шампиони увеличиха преднината си до седем точки, след като Уембаняма и Антъни Дейвис разклатиха двата коша за 17:24. Домакините бяха пропуснали последните си десет опита от тройката, но се отпушиха с отличен шут на Ябуселе за 20:24. Веднага след това Матю Стразел превърна нелогична стрелба от деветия метър в тройка с табло, като така разликата бе намалена до точка при 23:24. Устремът на домакините продължи с пропуск на Дюрант от тройката и мълниеносна бърза атака, като Стразел захрани Билал Кулибали за забивка и обрат при 25:24. Последните двама очевидно бяха използвани като скрити козове от Венсан Коле, след като не получиха почти никакво игрово време в елиминационната фаза до този момент. Също като мача с Германия, зоновата защита на Франция обърка атаката на американците и помогна за това атомното им нападение да започне да изпитва проблеми. Така френският тим принуждаваше САЩ да разчита на стрелбата си и Девин Букър вкара десетата си точка за 27:29 в средата на втората четвърт.

Стеф Къри най-сетне се разписа от любимата си зона и откри сметката си за 27:32, но веднага след това Лесор и Ябуселе си взаимодействаха страхотно в подкошието и разликата от едно притежание се завърна на таблото. В този момент прехвърчаха искри, след като Девин Букър избута Нандо Де Коло, а Гершон Ябуселе потърси сметка от американеца. Ситуацията обаче бързо бе овладяна, но съдиите не отсъдиха техническо на Букър заради блъскането на Де Коло. Секунди след това ЛеБрон изригна с кош и фал, но французите останаха плътно зад тях при 33:37. Тройна комбинация между легендите Джеймс, Къри и Дюрант доведе до тройка на лидера на Финикс Сънс, а след това Ябуселе заби през Краля, като си изкара и нарушение – 36:40! Къри бързо охлади ентусиазма на Франция с тройка през ръката на Уембаняма, а веднага след това Девин Букър направи дистанцията двуцифрена с кош и фал при 36:46. В последната секунда Ябуселе поднесе през Дейвис и намали разликата на полувремето до осем при 41:49. Крилото имаше 15 точки през първите 20 минути, докато неговият съотборник Уембаняма бе с 13.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Американците продължаваха да поддържат преднина в рамките на десетте точки на старта на третата четвърт, а точен шут от тройката на Стеф Къри вдигна дистанцията при 43:56. Две минути и половина след началото на периода Гобер замени Кординие и така французите пак прибавиха допълнителна височина в петицата си, след като на терена вече бяха Уембаняма и Ябуселе – 45:58. Стеф пак се развилня от далечна дистанция и вече беше вторият водещ реализатор на Щатите с 12 точки, всички дошли от четирите му точни стрелби от тройката – 47:61. Джоел Ембийд и Руди Гобер се спречкаха, а съдиите отсъдиха техническо нарушение на Стив Кър за реакция и така домакините намалиха точка от своето изоставане при 48:61. И след като вкара техническото, Нандо Де Коло напомни за реализаторските си способности и с тройка за 51:61 при преполовяването на третата четвърт.

Уембаняма пое щафетата и след пет поредни негови точки разликата бе намалена до девет точки при 56:65 с оставащи четири минути до края на третата четвърт. Еван Фурние също не прости на американците от тройката и по този начин вече изоставането на домакините бе шест точки при 59:65. В следващото нападение на САЩ обаче ЛеБрон Джеймс върна трите точки с безупречен изстрел за 59:68. Антъни Дейвис вършеше невероятна работа на Щатите в нападение и защита, като след негова открадната топка се стигна до alley oop забивка на Антъни Едуардс след пас на Кевин Дюрант за 61:72. Фурние обаче отдавна играе при големите момчета в НБА и вкара нова тройка за 64:72, а веднага след това Едуардс и Дюрант не се разбраха и това доведе до кош на другия край на Де Коло за 66:72.

ТИТУЛЯРНИ ПЕТИЦИ:

ФРАНЦИЯ: Франк Нтиликина, Изая Кординие, Никола Батум, Гершон Ябуселе, Виктор Уембаняма

САЩ: Стеф Къри, Девин Букър, Кевин Дюрант, ЛеБрон Джеймс, Джоел Ембийд

На финала на Олимпийските игри в Токио преди 36 месеца тимът на САЩ се позатрудни, но все пак преодоля съпротивата на французите с крайното 87:82, за да защити олимпийската си корона. Тогавашният състав на Щатите определено не бе чак толкова впечатляващ колкото сегашния, но все пак в него бяха и някои от суперзвездите, които намериха място в групата за Париж 2024 – Кевин Дюрант, Бам Адебайо, Девин Букър, Джейсън Тейтъм и Джрю Холидей. В тима на Франция пък няма особено сериозна разлика отпреди три години, като Никола Батум, Еван Фурние, Руди Гобер, Гершон Ябуселе, Франк Нтиликина и Никола Батум отново са част от основните играчи на “петлите”.

Три години след финала в Токио американците пристигнаха в Париж със суперотбор, като освен посочените петима в селекцията на Стив Кър са още живите легенди ЛеБрон Джеймс и Стеф Къри, както и играчи от звездния небосклон като Антъни Дейвис, Джоел Ембийд, Антъни Едуардс, Тайрийз Халибъртън и Дерик Уайт. Напълно според очакванията американците профучаха без проблем с три победи в групата си, а на четвъртфиналите елиминираха с лекота Бразилия със 122:87. Тогава дойде и най-сериозният тест, през който “янките” трябваше да преминат. Те наваксаха 17-точков пасив от Никола Йокич и Сърбия, за да сътворят обрат в последната четвърт и да се справят със западните ни съседи с 95:91. ЛеБрон вече определи този мач като най-сериозното предизвикателство, на което американците бяха подложени от началото на турнира. Краля постигна четвъртия трипъл-дабъл в историята на Олимпиади, а неговият съотборник Стеф Къри пък изригна в най-ключовия момент с 36 точки при 9/14 стрелба от тройката за победата над “плавите”.

От другата страна пък, донякъде противно на очакванията, Франция си заслужи място на финала на домашната си Олимпиада. “Петлите” започнаха турнира доста трудно, като едва успяха да измъкнат победа над Япония с 94:90 след продължение, а в последния си мач от групата загубиха от световния шампион Германия. От началото на елиминационната фаза обаче отборът на Франция няма нищо общо с този, който гледахме в групите. Селекцията на Венсан Коле първо неутрализира атомното нападение на един от основните конкуренти на САЩ – Канада, а след това си върна на германците, след като удържа един от лидерите на Бундестима – Франц Вагнер, без точка близо половин час. Френският тим играе изключително агресивно в защита и използва максимума от “машините” Гершон Ябуселе и Матиа Лесор. Друг впечатляващ състезател в редиците на френския отбор е гардът Изая Кординие, който играе със самочувствие и не се плаши от никого. Виктор Уембаняма пък все още чака звездния си момент, но неговото присъствие в защита е достатъчно важно за домакините.

До този момент Франция има 11 участия на баскетболния турнир на Олимпийски игри, като страната има три сребърни медала – от Лондон 1948, Сидни 2000 и Токио 2020. Любопитното е, че и в трите случая “петлите” губят златото от САЩ на финала. Американците пък търсят своята пета поредна и общо 17-а олимпийска титла. За последно звездите от НБА се провалиха в Атина 2004, когато първо бяха победени от Пуерто Рико и Литва в груповата фаза, а след това загубиха и от Аржентина на полуфиналите.

Друг интересен факт преди сблъсъка е този, че Франция бе последният отбор, който успя да нанесе загуба на САЩ на Олимпийски игри. Това се случи в Токио 2020, когато в груповата фаза “петлите” победиха своя съперник с 83:76. По този начин французите сложиха край на серията от 25 поредни победи на Щатите на Олимпиади, но така или иначе в крайна сметка отборът на Стив Кър спечели златните медали след победата си на финала.

Според информация на авторитетния репортер отвъд океана Шамс Чарания селекционерът на американците Стив Кър ще пусне Кевин Дюрант в титулярната петица, в която със сигурност ще бъдат Стеф Къри и ЛеБрон Джеймс. Джрю Холидей пък ще седне на пейката за старта на двубоя.

Следвай ни:

Сподели