Не може да има регулация на цените в свободния медицински пазар. Единственият проблем е, ако хората не са знаели предварително колко би им струвало. В случая колегата категорично се е надценил със сумата и тя нанася неприятен имиджов удар на нашия туризъм. Ако бях собственик на хотел, не бих допуснал докторът да преглежда за 1500 лв., защото няма такава цена.
Това коментира пред bTV бившият министър на здравеопазването д-р Мирослав Ненков по повод казуса с лекар, който взе 1450 лв. за преглед на дете в курорта „Златни пясъци“.
„Реформата направи така, че приравни медицинската практика към бакалията. Ако собственикът на бакалия иска да продава сиренето за 280 лв., на килограм, то си е негова работа. Важното е ние да знаем, влизайки в бакалията, че сиренето струва толкова“, отбеляза д-р Ненков и допълни, че не трябва да се очаква, че лекарят е длъжен на някого.
„Лекарите също работят за пари. Не трябва да е очаква като е положил Хипократова клетва да ви подари баничка“, каза бившият министър.
„Държавата може много лесно да организира здравна помощ на всяка точка в нашата страна без никакъв проблем, но това е скъпо. Много по-лесно е да плюем по лекарите, че били алчни и вземали по 1500 лева на преглед и нищо повече да не се случи“, добави той.
Адвокатът по медицинско право Мария Шаркова обясни, че пациентът трябва да бъде уведомен предварително за цените на медицинските услуги чрез поставяне на ценоразписа на видно място.
„Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ може да провери дали има достъпен ценоразпис и дали е бил достъпен за пациентите. Аз проверих и тази амбулатория няма ценоразпис, който да е публикуван на страницата на министерството на здравеопазването или поне не го намерих“, посочи Шаркова.
По думите ѝ всички пациенти имат еднакви права, независимо от коя държава идват и каква е националността им, и не може да има различен ценоразпис за българи и за чужденци.
„В България няма регулация за ценообразуването, няма и тавани. Когато лечебните заведения нямат договор с НЗОК и пациентите, които преглеждат не са здравноосигурени или са чужди граждани, които нe представят европейска здравна карта, те могат да ги лекуват по цени, които са определили в своя ценоразпис“, допълни адвокатът по медицинско право и напомни, че ако сме здравноосигурени, имаме право на безплатен преглед от общопрактикуващ лекар и безплатна спешна помощ, но в тези болници, които са сключили договор със здравното министерство.
Има морски курорти край Бургас, където няма лекар, който да е сключил договор с Национална здравноосигурителна каса (НЗОК) и затова летовниците, които са здравно осигурени, могат да се възползват от правото си на безплатен преглед само, ако пътуват до областния град. Това е голям проблем, защото държавата не е помислила как да организира в този вакуум предоставянето на медицинска помощ по нашето Черноморие, коментира адвокат Мария Шаркова.
„Никой не може да бъде принуден да сключи договор с НЗОК, ако не желае. Много лекари преценяват, че това, което здравната каса плаща за преглед, е твърде малко – не съответства на труда им, а бумащината е голяма. Получава се така, че има курорти по Черноморието, в които никой не работи с касата. Пациентите нямат избор и си плащат по ценоразпис“, добави тя.
„Ако примерно се намирате в нашия хубав курорт Синеморец, а искате да ви обслужи лекар, сключен с НЗОК, трябва да отидете в Бургас“, заяви Шаркова.
Георги Рачев, който е зам.-председател на Българската асоциация на туристическите агенции, припомни колко важно е да имаме медицински застраховки и да знаем какво покриват.
„Всеки чужденец би трябвало да има. Когато българите пътуват зад граница трябва да знаят, че 95% от застраховките не изискват да плащаш ти в кеш. Трябва да има презастрахователна агенция, към която се обръщаш и по административен път тези пари се събират“, каза Рачев.
По думите му случаят със скъпия преглед на литовското дете нанася удар по имиджа на страната ни като туристическа дестинация.