Над една трета от румънците, или около 7 милиона души, нямат банкови карти и използват само пари в брой, а спестяванията си пазят „под дюшека“. Това съобщава телевизия Антена 3 Си Ен Ен.
Изданието отбелязва, че става дума основно за хора, които живеят на село, а дори да имат банкова карта, няма достатъчно магазини с ПОС-терминал и банкомати в селата в Румъния.
Според информацията около 25 процента от работещите получават заплатата си „в плик“.
Същевременно данните сочат, че в 13-те хиляди села в Румъния има общо едва 1000 банкомата, а броят на банкоматите спрямо броя на жителите дори отчита спад. Преди около 10 години на национално ниво е имало по 58 банкомата на 100 000 жители, а сега са 53 на 100 000 жители.
Друг проблем е това, че не всички магазини имат ПОС-устройства.
„Парите в брой вероятно те карат да се чувстваш по-удобно, по-сигурен. Оттук идва и ниското ниво на банковите депозити в Румъния. Това е най-ниското ниво на банкиране в Европа. На практика имаме най-малко сметки спрямо броя на жителите“, посочва финансовият консултант Адриан Негреску.
34 процента от румънците без сметки нямат доверие в банките, сочат още данните. 33 процента са недоволни от големите такси, а 10 процента се позовават на факта, че нямат банкомати наблизо и използват само пари в брой.
Как е при нас?
Почти всеки българин в страната притежава дебитна карта (98%), докато процентът на притежаващи кредитна е 40, сочи годишният доклад Masterindex. Притежателите на дебитни карти в България са повече, в сравнение с тези в съседните ни Македония и Сърбия, където са съответно 94% и 79%.
Въпреки, че броят на банкоматите у нас се свива непрекъснато – към края на 2022 година устройствата у нас наброяват 4977 броя. Това е с 273 броя по-малко спрямо 2021-ва, когато ATM устройствата са възлизали на 5250 броя. Това сочат данните на Българската народна банка за безналичните разплащания в страната, които бяха публикувани миналата седмица. Рекордът е бил през 2016 г., когато машините са били 5751 броя.