Време е някой да каже, че това трябва да спре. При първия мандат не видяхме някакви кой знае какви усилия за водене на преговори. Всеки си говореше каквото иска и не беше готов да отстъпи и да чуе другия. Имахме няколко много безотговорни парламента и България не може да продължава така.
Това заяви в ефира на БНТ преподавателят по конституционно право доц. Наталия Киселова.
Всички са виновни, каза конституционалистът доц. Борислав Цеков.
„ИТН са част от развращаването на българската политика. Те са част от зловредната политика. Елементаризирането на политиката доведе до тези резултати. Така е точно в изостаналите държави в Африка. Българите трябва да разберат, че политиката е едно, а дрязгите във Фейсбук са съвсем друго.
В политиката няма тъмни и светли сили, а можещи и не можещи. Трябва да се даде път на светлото начало и на тези, които могат“, каза още доц. Цеков.
По думите на Киселова разликата между лидерите е, че казват след мен, а другите просто се водят след мнението на тълпата.
Доц. Цеков е категоричен, че със сигурност ще има ново служебно правителство, което може да съвпада изцяло или от части със сегашния състав.
„Те мислят как да се сложи подходящ човек за омбудсман, важна ключова позиция, а гледат чрез партийния си интерес. Партии, които са лишени от доверието на избирателите се занимават с боричкания и интриги„, каза той.
Попитана какви са правомощията на президента, доц. Киселова заяви, че президентът ще се опита да покаже, че няма правомощия, защото промените в Конституцията бяха направени с оглед на неговата фигура.
„Президентът няма да допусне да няма правителство, но ще показва колко е несъстоятелна тази промяна като процедура. Трябваше да се избере омбудсман и негов заместник, както и директор на Сметната палата. Начинът, по който се формира служебно правителство, ще създава пречки“, каза още тя.
„2 месеца е фиксираният срок за издаването на указите за провеждане на изборите. Има едно чакане накъде ще духне вятъра и какво ще се случи на изборите в САЩ“, каза доц. Цеков.
Промените в изборните правила трябва да бъдат много – в разясняването на изборите, в провеждането на кампаниите, да няма толкова недействителни бюлетини, да има промяна в избирателите, каза тя и добави, че изборите ще са на 13 или 20 октомври.
„Парламентът е делегитимиран и трябва да замълчи временно в частта за съдебната реформа, защото катастрофираха точно там. Нека да оставим ВСС да работи спокойно.
Некадърността, политическите, лобистките и частните интереси, които блокират работата му не са оправдание. Този парламент не трябва да се занимава с никаква съдебна реформа, освен да се прокарват тук и там частните реформи друго не се прави.
Гражданите не ги вълнуват пропорциите във ВСС, а качеството на правораздаването. Съдебната реформа няма нищо общо с Конституцията“, отсече доц. Цеков.
Този парламент не трябва да прави никакви усилия и промени в законите. Ролята на НС не е само да прави закони, но и да внася предвидимост в среда, каза Киселова.